Racice są wrażliwe na wilgoć
Róg racicowy zanurzony w wodzie szybko ją wchłania, szczególnie w czasie pierwszej godziny zanurzenia. Wysoka wilgoć powoduje, pęcznienie rogu i skóry głównie na opuszkach, w szparze międzyracicowej i koronie, przez co miejsca te stają się o wiele bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje.
Wpływ moczu i kału na rozmiękczanie rogu racicowego najczęściej obserwujemy w oborach z gładkimi posadzkami, w których odchody nie są regularnie usuwane. I właśnie dlatego, tak bardzo ważne jest regularne czyszczenie korytarzy spacerowych, również z podłogami szczelinowymi. Mokre i śliskie powierzchnie znacznie ograniczają także przyczepność, uniemożliwiając zwierzętom stawianie pewnych kroków. O tym, jak bardzo niebezpieczna dla krów jest (niezależnie od typu podłogi) jej śliska powierzchnia przekonało się wielu hodowców.
Zadbaj o dobrą wentylację obory
Zabiegami, które skutecznie przeciwdziałają negatywnemu wpływowi mokrego środowiska – oprócz oczywiście wielokrotnego w ciągu dnia czyszczenia korytarzy – jest zapewnienie jak najlepszej wentylacji obory. W przewiewnym budynku podłogi znacznie szybciej wysychają. W osuszaniu pomocne może być również otwarcie obory np. w słoneczne dni. Dodatkowo promienie słoneczne mają działanie dezynfekujące.
- Krowy mleczne muszą być utrzymywane w warunkach, w których racice będą suche. Tylko wtedy unikniemy ryzyka pojawienia się kulawizn
Podczas leżenia krowa suszy racice
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że o zdrowiu racic naszych krów decyduje również dobre, zapewniające komfort legowisko. Podczas leżenia racice są odciążane i dodatkowo obsychają. Jeśli zapewnimy krowom wygodne i suche miejsce do leżenia to będą z niego chętnie korzystały i spędzą w nim tak pożądane 12–14 godzin. Taki długi okres odpoczynku przyczynia się m. in. do zmniejszenia ilości patogenów zasiedlających racice, w tym odpowiedzialnych za zapalenie skóry palca czy szpary międzyracicowej. Bakterie wywołujące te schorzenia potrzebują do namnażania stale wilgotnego środowiska.
Beata Dąbrowska
(Zdjęcia: archiwum)
(Zdjęcia: archiwum)