StoryEditorSpółdzielnia mleczarska

Rada KZSM o głupich pomysłach Brukseli na mleko w proszku

26.04.2018., 14:04h
KZSM zdecydowanie nie zgadza się z pomysłami Komisji Europejskiej na zagospodarowanie zapasów mleka w proszku. O produkcji mleka w Polsce, kosztach oraz sytuacji rynkowej rozmawiali członkowie Rady Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich na posiedzeniu, które 17 kwietnia odbyło się w Rzeszowie z okazji XI Euroforum Polskiego Mleczarstwa. Otworzył je Wojciech Wilamowski, przewodniczący Rady.

Jakie perspektywy przed polskim rynkiem mleka?

Jak wskazał Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, skup mleka w ubiegłym roku to według Głównego Urzędu Statystycznego 11,3 mld l. – W tym roku szacujemy 11,6–11,7 mld l. Możemy więc pobić rekord skupu z 1989 r. – Negatywnie na polskim rynku odbija się spadek eksportu na Białoruś spowodowany wprowadzeniem zakazu importu z Białorusi niektórych produktów przez Rosję.

Najgorsza sytuacja jest obecnie na rynku mleka w proszku. Bardzo niskie ceny, które spadły o 35% w porównaniu do ubiegłego roku sprawiają, że proszek przynosi znaczne straty jego producentom. Poprawia się także sytuacja na rynku masła, które ostatnio drożeje i sięgnęło pułapu 22–23 zł/ kg (w blokach). Ceny mleka przerzutowego sięgają obecnie 1,3 zł/l, kalkulacyjna jednostka tłuszczu kosztuje 27 gr.

Widać pewną poprawę na rynku, ale nie wiadomo jeszcze, czy ta poprawa będzie miała długotrwały charakter  – dodał Waldemar Broś.

Sprzedaż mleka w proszku zagraża polskiemu rolnictwu


KZSM zdecydowanie nie zgadza się z pomysłami Komisji Europejskiej na zagospodarowanie zapasów mleka w proszku. W ciągu 2 miesięcy Bruksela sprzedała ponad 8000 t tego towaru. UE zaproponowała organizowanie dwóch przetargów na sprzedaż mleka w proszku miesięcznie zamiast obecnie jednego przetargu. Oznaczałoby to sprzedaż około 10 tys. t proszku miesięcznie. Sprzedaż obecnych zapasów zajęłaby około trzech lat i doprowadziła do zniszczenia polskich producentów mleka w proszku. Przeciw temu pomysłowi solidarnie zaprotestowały trzy polskie organizacje: Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, Polska Izba Mleka i Polskie Stowarzyszenie Mleczarzy. Polska zaproponowała przeznaczenie zapasów na pasze lub na pomoc dla biednych.

Problemy polskiego mleczarstwa

Prezes Waldemar Broś zwrócił uwagę na sytuację w Komisji Zarządzającej Funduszem Promocji Mleka, która nie działa tak jak powinna. Podkreślił rolę „Tygodnika Poradnika Rolniczego” w naświetlaniu problemów związanych z funkcjonowaniem FPM.

KZSM zamierza autentycznie promować spożycie mleka. Przygotował nowy spot reklamowy, który w telewizji powinien się pojawić w maju.

Zdaniem Waldemara Brosia, obecny szef resortu rolnictwa problemy polskiego mleczarstwa traktuje poważnie, choć nie wszystkie odpowiedzi resortu rolnictwa są dla mleczarzy zadowalające.

Na pewno jednak daje się zauważyć szacunek, jakim minister Krzysztof Jurgiel darzy spółdzielczość i Krajowy Związek podkreślił Waldemar Broś.

To zdaniem mleczarzy odróżnia obecnego szefa resortu rolnictwa od Marka Sawickiego, jego poprzednika. On bowiem słysząc o problemach producentów mleka w proszku, deklarował chęć zakupu 1–2 ton, które zamierzał składować na podwórzu, aby mleczarzom ulżyć.

Krzysztof Wróblewski
Paweł Kuroczycki
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 20:57