Tegoroczna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie zachwycała doskonałymi zwierzętami
Ta coroczna impreza odbyła się w dniach od 5 do 7 lipca br. i przyciągnęła rzesze zwiedzających. Wycenę bydła mlecznego w Sitnie, podobnie jak w roku ubiegłym, poprowadził Adam Zbiciak. Sędzią głównym wystawy był Piotr Kowol, a jego asystentem Damian Cholewa.
Najpiękniejszą krową wystawy została pierwiastka Kania rasy phf Daniela Kościuka z miejscowości Śniatycze. Sztuka ta najpierw wygrała w stawce krów w swojej rasie, a w walce o najwyższe trofeum zmierzyła się ze zwyciężczyniami w stawce krów rasy simentalskiej i białogrzbietej.
Kania najlepszą krową pokazu
– Sztuka ta zwyciężyła między innymi odpowiednimi proporcjami poszczególnych elementów budowy ciała, głębokością i szerokością przodu, poprawnością budowy zadu i bardzo dobrą lokomocją. Nad sztuką drugą zwyciężyła między innymi takimi cechami, jak poprawny balans wymienia i lepiej zaznaczona linia żeber w budowie klatki piersiowej. Krowa na drugim miejscu nad sztuką z trzeciego miejsca zwyciężyła głównie ze względu na głębokość wymienia. Natomiast sztuka z miejsca trzeciego od kolejnej miała lepszą budowę wymienia, mocniejsze więzadło środkowe, lepszą budowę strzyków i lepiej wysklepioną klatkę piersiową – powiedział Piotr Kowol, argumentując wybór najlepszych zwierząt w grupie krów rasy phf.
Kania urodziła się 31 sierpnia 2021 roku i jest córką Kasandry i buhaja Flawer. Najwyższa wydajność jej matki podczas 305 dni laktacji wyniosła 10 637 kg mleka. Sędzia główny Piotr Kowol najpiękniejszą krowę wystawy wybierał spośród sztuk różnych ras i o zróżnicowanym typie użytkowania. Ostatecznie stwierdził, że Kania najlepiej prezentuje typ użytkowy swojej rasy.
Która krowa zdobyła tytuł najpiękniejszej simentalki wystawy w Sitnie?
Najpiękniejszą simentalką wystawy została Niunia Mirosława Duziaka z miejscowości Dub. Jest ona córką Neli i buhaja Headhunter. Maksymalna wydajność laktacyjna jej matki jest bardzo okazała jak na tę rasę i wynosi 11 400 kg mleka. Warto dodać, że pierwsza wiceczempionka w tej rasie także należała do tego hodowcy.
– Jest to rasa o dwustronnej użytkowości. Oprócz tej podstawowej – produkcji mlecznej, ważną cechą tej rasy jest również mięsność. Produkcja żywca powinna stanowić około 40% uzyskanego dochodu z chowu tej rasy. Podobnie jak w przypadku krów rasy phf, mamy do czynienia z przedstawicielkami różnych grup wiekowych, przy czym rozpiętość wiekowa jest tutaj jeszcze większa. Mamy bowiem sztukę w laktacji pierwszej oraz dziewiątej. W przypadku krów rasy hf rzadko się zdarza, aby w dziewiątej laktacji występowały gdziekolwiek na ringu. Zwyciężczyni tej stawki wyróżnia się dobrą produkcją mleka, jak też posiada dobre mięśnie zadu i łopatki. Wyróżnia ją ogólna budowa i balans pomiędzy cechami decydującymi o produkcji mlecznej i mięsnej – powiedział Piotr Kowol.
Sędzia stwierdził, że Niunia jak na piątą laktację prezentuje się bardzo dobrze. Ma duże, pojemne wymię i bardzo dobre ustawienie strzyków. O zwycięstwie nad sztuką uplasowaną na miejscu drugim wygrała ogólnym rozwojem. Przy czym zaznaczył, że pierwsza wiceczempionka jest perspektywiczną pierwiastką. Trzecie miejsce zajęła krowa, która była najstarszą sztuką rasy simentalskiej na ringu. Urodziła się we wrześniu 2013 roku.
Bydło białogrzbiete wizytówką Lubelszczyzny
Podczas prezentowania zwycięskich sztuk w rasie białogrzbieta, sędzia stwierdził, że bydło to można nazwać wizytówką Lubelszczyzny. W tej kategorii zwyciężyła Soasna Sławomira Włodarczyka z miejscowości Gołąb. Jest ona córką Salki i buhaja Malarz. Najwyższa wydajność laktacyjna jej matki wynosi 7278 kg
mleka.
– Mamy tutaj przedstawicielki rasy białogrzbietej o użytkowaniu mlecznym, jak też i mięsnym. Na trzech pierwszych miejscach ustawiliśmy najstarsze sztuki na ringu. Zwyciężczyni wyróżnia się właściwymi proporcjami budowy przodu i zadu. Ma także bardzo mocną linię grzbietu, dobre ustawienie nóg przednich i wyróżnia się świetną lokomocją – powiedział sędzia Piotr Kowol.
Wybór najpiękniejszej jałówki pokazu rasy phf przeprowadzony został wśród najlepszych sztuk w 3 grupach wiekowych. Została nią Rogala 4104 z Agromarina Sp. z o.o w Kulczynie Kolonii, która wygrała także w grupie jałówek w wieku 16–21 miesięcy rasy phf. Rogala 4104 jest córką Rogali 1234 oraz buhaja Altaalansing. Maksymalna wydajność laktacyjna jej matki wynosi 15 339 kg mleka.
– Jałówka, która zwyciężyła, jest zwierzęciem bardzo dobrze rozwiniętym, bardzo szlachetnym. Właściwie nie ma u niej elementu, który by w przyszłości mógł negatywnie wpłynąć na jej użytkowanie i produkcję mleka – komplementował Rogalę 4104 Piotr Kowol podczas oceny jej grupy wiekowej.
Józef Nuckowski