Jakie tematy były poruszane podczas szkoleń dla członków spółdzielni?
Spotkania, które odbyły się w centrali spółdzielni w Piątnicy i oddziale w Ostrołęce, zostały zorganizowane jako odpowiedź zarządu na wnioski członków spółdzielni. Poprowadził je Artur Puławski, pracownik Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związku Rewizyjnego, natomiast bezpośrednią organizacją zajmowała się Joanna Kwiatkowska, kierownik do spraw skupu surowca.
Głównymi tematami tych spotkań były uwarunkowania funkcjonowania spółdzielni jako podmiotu prawnego, prawa i obowiązki członków, odpowiedzialność poszczególnych organów spółdzielni ze szczególnym uwzględnieniem rady nadzorczej oraz bieżące zmiany w ustawie Prawo Spółdzielcze (tych ostatnich nie ma zbyt wiele, gdyż podstawowe zasady, na jakich funkcjonują spółdzielnie nie zmieniły się znacznie od blisko dwóch wieków).
Podczas spotkań dużym zainteresowaniem cieszyły się kwestie związane z funkcjonowaniem rady nadzorczej spółdzielni jako organu ponoszącego szczególną odpowiedzialność – również prawną – za jej kondycję finansową. Szereg wprowadzonych w ostatnich latach zmian przepisów prawie zrównały jej odpowiedzialność za stan finansów z odpowiedzialnością zarządów. Finalnie, to właśnie członkowie rady nadzorczej przekazują ogółowi członków, będących delegatami na Walne Zgromadzenie lub Zebranie Przedstawicieli, informacje o realności wypracowanego wyniku finansowego przez nich zatwierdzanego. Członkowie uzyskali również wiedzę o zmianach dotyczących między innymi konieczności informowania wszystkich członków o Walnych Zgromadzeniach czy uwarunkowaniach prawnych dotyczących wnoszonych przez nich środków pieniężnych w postaci udziałów oraz sposobu pokrywania wygenerowanych strat. Kwestii tych dotyczyły również liczne pytania zadawane prowadzącemu szkolenie.
Duża frekwencja członków OSM Piątnica
Należy podkreślić, że spotkania cieszyły się wysoką frekwencją członków spółdzielni, świadczącą o dużym zaangażowaniu w jej funkcjonowanie oraz chęci zarządu i właściwych pracowników do dostarczania im bieżących informacji o zmianach prawnych.
W każdym państwie mamy do czynienia ze zbliżonym zakresem działania poszczególnych organów spółdzielni i podziałem kompetencji. Pełne zrozumienie swoich ról przez poszczególne organy statutowe oraz ich wzajemne uzupełnianie się, bez wątpienia ma istotny wpływ na jeden z największych sukcesów tej spółdzielni, którym niezmiennie od kilkunastu lat, jest najwyższa w kraju i niebagatelna w skali Europy, cena wypłacana członkom za mleko wyprodukowane w ich gospodarstwach