StoryEditorŻywienie krów

Rolnicy spod Łukowa zmienili system zakiszania traw i kupili paszowóz. Jaki to dało efekt?

09.02.2023., 20:02h
Elżbieta i Jarosław Majkowie już ponad ćwierć wieku zajmują się produkcją mleka. W ostatnim czasie zdecydowali się na wprowadzenie kilku zmian, których efekty pozytywnie ich zaskoczyły. Dziś nieco żałują, że nie dokonali ich znacznie wcześniej.

Najstarszy syn zmobilizował hodowców do zakupu paszowozu

Od ubiegłego roku w gospodarstwie państwa Majków pracuje wóz paszowy Pronar o pojemności 5 m3. Zdaniem gospodarzy inwestycja w maszynę znacząco wpłynęła na poprawę zdrowotności stada.

Do zakupu paszowozu zmobilizował nas najstarszy syn – Mateusz i dziś wiem, jakim błędem było zwlekanie z tą inwestycją – przyznaje Jarosław Majek. – Zadając pasze ręcznie mieliśmy duże problemy z kwasicami i sporo sztuk brakowaliśmy z tego właśnie powodu. Po wprowadzeniu wozu paszowego skończyły się problemy i znacznie poprawiła się ogólna zdrowotność stada. Ponadto jego wydajność mleczna wzrosła i ustabilizowała się. Nie ma już takich skoków jak przy ręcznym zadawaniu paszy.

W skład miksu wchodzi: sianokiszonka (z pryzmy), kiszonka z kukurydzy, słoma, wysłodki buraczane granulowane, melasa, śruta rzepakowa, kreda, drożdże paszowe i witaminy. PMR zadawany jest dwa razy dziennie, a sztuki o najwyższej wydajności – również dwa razy dziennie – otrzymują z ręki śrutę sojową w łącznej dawce do 1,5 kg na sztukę.

Krowy państwa Majków utrzymywane są w oborze z 2004 roku

  • Krowy państwa Majków utrzymywane są w oborze z 2004 roku...
Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 22:17