StoryEditorObory

Rolnicy z Mazowsza czekali 4 lata na decyzję o budowie obory. Za to jej wyposażenie jest imponujące

28.10.2022., 13:10h
Urszula i Leszek Nasiłowscy, dostawcy mleka do SM Mlekovita, wybudowali nową oborę, której otwarcie miało miejsce 2 lipca. W gospodarstwie pomaga im córka Wiktoria, zdeklarowana następczyni, absolwentka technikum weterynaryjnego oraz studentka trzeciego roku zootechniki w trybie zaocznym na SGGW w Warszawie. Młodsza z córek 8-letnia Maja bardzo lubi chodzić do nowej obory. Nie tyle interesuje ją nowoczesne wyposażenie budynku, co same zwierzęta.

Dzięki nowoczesnej oborze hodowcy mogą w końcu mieć wychodne

Ten budynek to nie tylko warsztat pracy dla nas, ale przede wszystkim dla córki Wiktorii, która nie widzi siebie nigdzie indziej jak tylko w gospodarstwie mlecznym. Aby móc wybudować odpowiednio duży obiekt, musieliśmy zlokalizować go na działce odległej o 300 m od domu – przyznała Urszula Nasiłowska, z kolei córka Wiktoria dodała, że wreszcie rodzice mogą mieć wychodne, bo w nowej oborze ona sama jest w stanie wykonać wieczorny obrządek, co w starych budynkach było niemożliwe.

Wieżowy schładzalnik mleka pod chmurką

Wolnostanowiskowa obora o wymiarach 62 x 37 m posiada dodatkową część socjalną 12 x 5 m. Co ciekawe, hodowcy zdecydowali się na rzadko jeszcze spotykany w Polsce wieżowy schładzalnik mleka, montowany na zewnątrz budynku i przypominający nieco silos paszowy.

Takie schładzalniki wieżowe częściej można spotkać w Danii lub Niemczech, nasz ma pojemność 20 tys. l. Jego główną zaletą jest to, że nie zabiera miejsca w budynku. Aby jeszcze bardziej usprawnić schładzanie mleka mamy też płytowy wymiennik ciepła, w którym odbywa się wstępne schładzanie mleka zimną wodą. Dz...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 03:26