StoryEditorDobry hodowca

Rolnicy z Mazowsza wybudowali oborę na ponad 100 krów. Jaki koszt?

24.11.2022., 14:11h
Budowa nowej obory na ponad 100 krów to ogromne wyzwanie, zwłaszcza w dzisiejszych trudnych i niepewnych czasach, ale ta decyzja w rodzinie Obrębskich była podparta mocnymi argumentami, takimi jak: młody następca chcący rozwijać produkcję mleka oraz solidny partner, jakim jest OSM Sierpc.

7 pokoleń zajmujących się rolnictwem

Właśnie na te aspekty zwrócił uwagę Andrzej Obrębski, dodając, że jego syn Piotr to już 7. pokolenie zajmujące się rolnictwem w tym właśnie gospodarstwie z siedzibą w Zawidzu Kościelnym. Zaś od 25 lat każdego roku notują dodatnią dynamikę produkcji mleka. W 1997 roku Obrębscy sprzedali do OSM Sierpc 60 tys. l mleka, a w 2022 roku będzie to co najmniej 900 tys. l. Zaś docelowo hodowcy chcą przekroczyć 1 mln l dostawy rocznej.

Rolnikom przeszkadza rolnictwo?

Bezściołową oborę na rusztach użytkujemy od 20 lipca br., posiada ona 96 legowisk wyłożonych matami, zatem można tu utrzymywać do 110 krów dojnych. Prawie całe wyposażenie budynku zapewniła firma GEA, a montował je jej autoryzowany diler i serwisant Jarosław Pałatyński spod Kutna, z którego pracy jesteśmy bardzo zadowoleni – podkreślił Piotr Obrębski, a jego ojciec Andrzej dodał, że przy budowie nie obeszło się jednak bez problemów.

Prace związane z budową przebiegały bardzo sprawnie, niestety w środku budowy mieliśmy pół roku przerwy z powodu "życzliwych" sąsiadów, którym przeszkadzała budowa obory. Dziwi mnie to, bo są rolni...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 16:23