Rolnicy żądają dopłat do mleka. ”Najgorzej mają ci, którzy ostatnio zainwestowali”Beata Dąbrowska
StoryEditorKryzys na rynku mleka

Rolnicy żądają dopłat do mleka. "Najgorzej mają ci, którzy ostatnio zainwestowali"

26.10.2023., 12:01h
W związku z niskimi cenami skupu Wielkopolska Rada Rolnicza zwróciła się do ministra rolnictwa o dopłaty do litra mleka. - W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się rolnicy, którzy zainwestowali w rozwój gospodarstw z wykorzystaniem kredytów bankowych – tłumaczy wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Wielkopolska Rada Rolnicza apeluje o ratunek dla sektora mleczarskiego

Wielkopolska Rada Rolnicza, działająca przy Zarządzie Województwa Wielkopolskiego, zaapelowała do ministra rolnictwa Roberta Telusa o pilne wsparcie sektora mleczarskiego.

Rada zaznacza, że ceny skupu mleka są dużo niższe niż rok temu. 

- Średnia cena dla pierwszych 8 miesięcy 2023 roku była o 10,6 proc. niższa wobec analogicznego okresu ubiegłego roku – wylicza przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski i dodaje, że pomimo obserwowanego wysokiego skupu mleka w I półroczu 2023 r. znacząco pogorszyła się sytuacja na tym rynku.

Wicemarszałek Wielkopolski: "Najgorzej mają rolnicy, którzy zainwestowali w rozwój gospodarstw"

Rada zauważa, że notowane regularnie obniżki cen surowca przez podmioty skupujące oraz rosnące koszty produkcji powodują, iż wielu producentów podejmuje decyzję o wycofaniu się z produkcji mleka w gospodarstwie

- Drastyczny wzrost cen gazu, energii elektrycznej, a także znaczący spadek cen zbytu artykułów mleczarskich zmniejszył rentowność podmiotów przetwarzających mleko i konsekwencją tych zdarzeń były obniżki cen w skupie wprowadzone przez mleczarnie. W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się rolnicy, którzy zainwestowali w rozwój gospodarstw z wykorzystaniem kredytów bankowych. Wysoki poziom inflacji oraz wzrost stóp procentowych spowodował, że producenci mleka borykają się z problemem płynności finansowej i z terminowym spłacaniem rat kredytowych – tłumaczy Grabowski.

Wielkopolska Rada Rolnicza żąda dopłat do mleka

W związku z pogłębiającym się na rynku mleka kryzysem Wielkopolska Rada Rolnicza domaga się od ministra rolnictwa dopłat dla producentów mleka do każdego litra wyprodukowanego surowca. Apeluje też o umożliwienie przekwalifikowania kredytów inwestycyjnych i obrotowych na preferencyjne przy oprocentowaniu 2 proc. Zdaniem Rady konieczne jest także zintensyfikowanie działań promujących polską branżę mleczarską na arenie międzynarodowej. Kolejnym postulatem jest długoterminowe utrzymanie embarga na produkty mleczne pochodzące z Ukrainy (choć akurat w tym przypadku zakaz mógłby bardziej zaszkodzić branży niż jej pomóc. Wszak do Ukrainy eksportujemy bardzo duże ilości naszych produktów mleczarskich).

- W związku z prognozowaną w dalszej perspektywie czasowej spadkową fazą cyklu zarówno światowego, jak i krajowego rynku mleka pilnie powinny zostać podjęte działania w celu stabilizacji rynku mleka w Polsce oraz utrzymania potencjału produkcyjnego gospodarstw rolnych – zaznacza Rada.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 01:37