StoryEditorWiadomości z branży

Rolnik przerobił garaż na oborę. Teraz krowy dają średnio 9000 kg mleka!

17.12.2019., 14:12h
Nowoczesna i duża hodowla bydła mlecznego niekoniecznie oznaczać musi inwestycje w kosztowne obiekty inwentarskie. Czasami wystarczy odwaga, chęci, a przede wszystkim dobry pomysł, by na bazie istniejących budynków stworzyć zwierzętom najwyższy dobrostan, a hodowcy zapewnić lekką i sprawną obsługę stada. Najlepszym na to przykładem jest gospodarstwo Emilia i Marcina Wiechno z Bogorii Górnej .
Przed kilku laty hodowcy zdecydowali bowiem, że zamiast zaciągania wysokiego kredytu i budowy nowej obory spróbują wykorzystać istniejące w gospodarstwie budynki i zaadaptować je dla potrzeb bydła mlecznego. I trzeba przyznać udało im się to wyśmienicie. Tak więc niskim nakładem finansowym i bez większych robot budowlanych Emilia i Marcin Wiechno – jak sami mówią – po prostu wpuścili bydło do użytkowanego dotychczas obszernego garażu na maszyny.

Obecnie hodowla bydła prowadzona jest niejako w dwóch budynkach. W dawnym garażu i prostopadle przylegającej do niego zadaszonej wiacie, w której na głębokiej ściółce utrzymywana jest młodzież.

Budynek dla krów mlecznych to obecnie przestronny obiekt, którego betonową posadzkę pokrywa gruba warstwa słomy.

Jedyne co tak naprawdę musieliśmy zrobić to zewnętrzny i oczywiście zadaszony stół paszowy – wyjaśniał Marcin Wiechno prezentując oborę.

Dostateczną ilość światła zapewniają zamontowane w połaci dachu liczne świetliki, odpowiedni mikroklimat – szczególnie w okresie letnim zapewniają mechaniczne wentylatory.

Dawne budynki garażowe zaadaptowane zostały do potrzeb krów, które odpoczywają tutaj na słomianej ściółce.
  • Dawne budynki garażowe zaadaptowane zostały do potrzeb ...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 05:30