StoryEditorDobry hodowca

Rolnik spod Giżycka: zmniejszamy wydajność mleczną krów, aby poprawić żywotność stada

08.11.2022., 13:11h
Wieś Rybical położona nad jeziorem Ryńskim to już typowa miejscowość turystyczna, a Zbigniew Wiśniowski jest jednym z nielicznych producentów mleka w tej okolicy. Jednak ma następców w postaci dwóch synów: Daniela oraz Krzysztofa, którzy zamierzają kontynuować hodowlę bydła mlecznego.

Wysokowydajne krowy szybko ubywają ze stada

Stado od 30 lat objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność sięga 11 tys. kg mleka, chociaż była już znacznie wyższa.

Mieliśmy średnią wydajność na poziomie ponad 12 tys. kg mleka, a rekordzistki podczas jednej laktacji dawały 17 a nawet 20 tys. kg mleka. Jednak te najwydajniejsze sztuki były bardzo delikatne i najszybciej ubywały ze stada mając bardzo duże problemy z zacieleniem. Dlatego zaczęliśmy mniejszą wagę przywiązywać do rekordowych wydajności na rzecz lepszej zdrowotności, płodności oraz żywotności stada – podkreślił Zbigniew Wiśniowski.

Wysoki tłuszcz i białko w mleku premiowane w OSM Giżycko

Rolnik od zawsze mleko dostarcza do OSM w Giżycku i chwali sobie tę współpracę.

– Nigdy nie było problemów w OSM Giżycko. Cena mleka jest bardzo dobra. Rosną koszty produkcji, ale w skupie mleka mamy też cały czas podwyżki. Ostatnio podwyżki cennika mleka są powiązane głównie z jego parametrami. Prezesowi Szczepanowi Szumowskiemu zależy na tym, aby skupowane mleko miało jak najwyższy poziom tłuszczu i białka, bo to przekłada się na wydajność i zmniejszenie ...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. listopad 2024 08:08