StoryEditorDobry hodowca

Rolnik spod Piły ma sposób na skuteczne zacielenie krów

22.09.2022., 14:09h
Od 5 lat Zbigniew Piosik sam wykonuje zabiegi inseminacji, a fachu inseminatora nauczył się uczestnicząc w odpowiednim kursie. Nasienie buhajów zamawia z różnych firm, m.in. z SHiUZ Bydgoszcz.

Inseminacja wsparta buhajem

Uniezależnienie się od usługi inseminatora było bardzo dobrą decyzją. Na nikogo nie czekamy, tylko kiedy jest najodpowiedniejszy moment to wykonuję unasiennianie. To nie tylko oszczędność, ale i poprawa skuteczności krycia, wszak bardzo ważny jest czas pokrycia w stosunku do zaobserwowania pierwszych objawów rujowych – podkreślił Zbigniew Piosik, a żona Anna dodała, że inseminację uzupełniają również kryciem naturalnym.

Każda krowa, która nie zacieli się po trzech inseminacjach trafia do buhaja. To licencjonowany rozpłodnik zakupiony w Niemczech za pośrednictwem firmy Intergen. Odpowiada on za krycie problemowych krów od wiosny tego roku. Z kolei jałówki inseminowane są nasieniem seksowanym.

Cielęta od razu trafiają do budek

Nowo urodzone cielęta od razu trafiają do indywidualnych budek typu igloo, gdzie pozostają przez dwa pierwsze miesiące życia. Potem odchów odbywa się w budkach zbiorowych, a następnie w wiacie.

Odchów w budkach był podyktowany ciasnotą w oborze. Z czasem okazało się, że ma też bardzo dobry wpływ na zdrowotność cieląt. Odkąd weszliśmy w budki, mamy znacznie mniej upadków cieląt, z...

Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. styczeń 2025 22:56