Duński model żywienia jałówek
Duńczycy potwierdzili badaniami, że energetyczne przekarmianie jałówek w okresie od 4 miesiąca życia do osiągnięcia przez nie dojrzałości płciowej (9–11 miesiąc) powoduje, że oprócz zwiększonych kosztów „mocnej dawki”, jałówka będzie w przyszłości produkowała o 20–30% mleka mniej niż wynikałoby to z jej możliwości genetycznych.
Duńczycy tłumaczą to w następujący sposób: w organizmie intensywnie żywionej jałówki, której krew szybko krąży przez wątrobę, metabolizowana jest znaczna ilość hormonu wzrostu, odpowiedzialnego za rozwój gruczołu mlekowego. A zatem, dawki energetyczne dla jałówek w tym okresie zmniejszają nawet o 45% poziom somatotropiny, prowadząc tym samym do mniejszego udziału tkanki parenchymatycznej w wymieniu, którą z kolei zastępuje tkanka tłuszczowa. Według duńskich uczonych, szybkie tempo wzrostu młodych jałówek może pogarszać rozwój gruczołu mlekowego, dlatego zalecają przyrosty nie większe niż 700 g/dzień. Ale..., aby osiągnąć 570 kg w wieku 24 miesięcy niezbędny jest przyrost 820 g/dzień.
- W modelach żywienia jałówek zaleca się zapewnienie wystarczającego poziomu dobrej jakości białka w dawce, aby umożliwić zwierzętom osiąganie dobrych przyrostów
Amerykański model żywienia jałówek
Z kolei amerykańscy uczeni przekonują, że warto dbać o dobre przyrosty jałówek (nawet 1 kg dziennie), bo im więcej przyrasta jałówka od odsadzenia do krycia, tym większej wydajności mlecznej możemy się spodziewać, pod jednym jednak warunkiem – przyrost wagi następuje w białku, a nie w tłuszczu młodego organizmu.
Obecnie w modelach żywienia jałówek, w okresie od 4 miesiąca do uzyskania dojrzałości płciowej, zaleca się zapewnienie wystarczającego poziomu dobrej jakości białka w dawce, aby umożliwić zwierzętom osiąganie dobrych przyrostów. Zaleca się więc podawanie w tym czasie 750–1000 g paszy białkowej. 7-miesięczna jałówka otrzymuje więc ok. 500 g śruty rzepakowej, 250–300 g śruty sojowej i pewną ilość mocznika, a także sianokiszonkę z traw lub lucerny oraz dodatki mineralne. Najlepiej, gdy wszystkie składniki są dobrze ze sobą wymieszane. Jeżeli w tym czasie będziemy przekarmiać jałówki, zamiast komórek parenchymatycznych w wymieniu powstawać będą komórki tłuszczowe, co oznacza, że wymię staje się tłuste.
Beata Dąbrowska