Należy założyć, że doszło do dystocji, jeżeli po godzinie od pęknięcia owodni, akcja porodowa nie posuwa się do przodu.Beata Dąbrowska
StoryEditorRozród krów

10 porad co zrobić, kiedy poród krowy utknie w martwym punkcie?

13.05.2024., 22:00h
Jedną z najczęstszych przyczyn upadków cieląt po urodzeniu jest ciężki poród lub brak udzielenia odpowiedniej pomocy okołoporodowej. Jak szybko rozpoznać objawy dystocji u krowy i kiedy interweniować podczas wycielenia?

W artykule przeczytasz:

Monitoring porodu i znajomość jego prawidłowego przebiegu są podstawą udzielenia odpowiedniej pomocy cielącej się krowie

Większość porodów nie potrzebuje interwencji ze strony hodowcy ani lekarza weterynarii. Ryzyko pojawienia się trudnego wycielenia, czyli dystocji wzrasta w przypadku pierwiastek oraz krów, u których już wcześniej pojawiły się trudności z wycieleniem. W grupie wysokiego ryzyka zawsze są ciąże mnogie.

Czynników, które wpływają na trudność wycielenia jest wiele. Trudny poród może być wynikiem zbyć dużej wielkości cielęcia, jego nieprawidłowym ułożeniem czy deformacją, a także nieprawidłową budową miednicy, niedojrzałością krowy czy atonią macicy wynikającą z niedoborów żywieniowych.

O tym, na co zwrócić uwagę podczas wycielenia i kiedy podejmować interwencję podczas porodu, informuje prof. dr hab. Holm Zerbe z Kliniki Przeżuwaczy na Uniwersytecie w Monachium, przedstawiając 10 zasad monitorowania porodu i pierwszej pomocy:

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 22:24