Krowy świeżo wycielone (pierwsze 40 dni po porodzie) powinny otrzymywać dawkę o wysokiej skuteczności strukturalnej, przy jak najwyższym udziale energii, z umiarkowaną zawartością skrobi i cukrówBeata dąbrowska
StoryEditorZarządzanie stadem bydła mlecznego

Czego potrzebują krowy zaraz po wycieleniu?

04.01.2024., 15:00h
W każdym stadzie, niezależnie od jego wielkości, powinna być wydzielona grupa krów świeżo wycielonych (fresh cows). Tylko wtedy możliwe będzie właściwe przygotowanie żwacza, pobudzenie apetytu na początku laktacji, ale również profilaktyka kwasicy, zespołu stłuszczenia wątrobowego, porażenia poporodowego, przemieszczenia trawieńca i ketozy.

Jak żywić świeżo wycielone krowy?

Utworzenie odrębnej grupy krów świeżo wycielonych umożliwia właściwe przygotowanie żwacza, czyli namnożenie bakterii amylolitycznych i wzrost brodawek żwaczowych, a także pokrycie wzrastającego zapotrzebowania na energię oraz inne składniki odżywcze. Grupa fresh cows ma odmienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały oraz inne specjalistyczne dodatki, jak na przykład glukoplastyczne. Krowy tej grupy pobierają 17–18 kg suchej masy, co nie jest wystarczające dla produkcji 42–44 kg mleka i dlatego powinny otrzymywać „gęstą” dawkę dla zwiększenia pobrania paszy.

Odrębna grupa dla fresh cows redukuje niepotrzebny stres u zwierząt

Utworzenie odrębnej grupy krów świeżo wycielonych chroni również zwierzęta przed czynnikami stresowymi, na które w tym okresie są szczególnie narażone (na początku jest to stres związany z porodem, później ze zmianą dawki pokarmowej i przejściem do grupy laktacyjnej). W żywieniu wysoko wydajnych krów, każdy hodowca musi osiągnąć dwa - sprzeczne niestety ze sobą - cele: podawać jak największą zawartość energii przy jednoczesnym zapewnieniu właściwej struktury dawki. Za sukces możemy uznać sytuację, w której przez cały okres laktacji przeprowadzimy krowę bez kwasicy i ketozy. To jednak nie lada wyzwanie, ale możliwe do wykonania, a warunkiem do tego koniecznym jest wnikliwa obserwacja zwierząt i szybka reakcja na ewentualne nieprawidłowości. Warto zatem w pierwszych dwóch miesiącach laktacji skupić się przede wszystkim na osiągnięciu stabilnej przemiany materii.

image

Krowy świeżo wycielone (pierwsze 40 dni po porodzie) powinny otrzymywać dawkę o wysokiej skuteczności strukturalnej, przy jak najwyższym udziale energii, z umiarkowaną zawartością skrobi i cukrów

FOTO: Beata dąbrowska

W późniejszym okresie laktacji należy zadbać przede wszystkim o to, by wydajność utrzymywała się na odpowiednim poziomie oraz by krowa bez problemu weszła w rozród. W ostatniej fazie laktacji szczególną uwagę należy zwrócić na właściwą kondycję w okresie wejścia w zasuszenie. W większych gospodarstwach cele te jest łatwiej osiągnąć z uwagi na możliwość podziału stada na grupy żywieniowe. O wiele trudniej jest w gospodarstwach mniejszych, jednak zasada ta powinna obowiązywać wszystkich hodowców, bez względu na wielkość stada i system utrzymania.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 00:51