Brak stymulacji wymienia przed dojem znacznie ogranicza ilość uzyskanego od krowy mleka
Jest to błąd, ponieważ tylko 20% mleka gromadzone jest w zatoce wymienia, a większość (czyli 80%) znajduje się w pęcherzykach mlekowych, co oznacza, że do jego uwolnienia potrzebna jest oksytocyna. Ta zaś uwalnia się w wystarczających ilościach tylko wtedy, gdy strzyk jest mechanicznie stymulowany.
Uzyskanie wystarczającego stężenia oksytocyny do krwi może trwać nawet minutę. Jeśli poziom oksytocyny jest zbyt niski lub jeżeli aparat udojowy jest uruchamiany zbyt szybko, istnieje ryzyko, że na początku dojone będzie tylko mleko z zatoki wymienia, a następnie przepływ mleka zostanie wstrzymany, ponieważ z pęcherzyków mlekowych uwolnią się tylko niewielkie ilości mleka.
Czytaj więcej: Jak ograniczyć czas doju krów mlecznych?
Jak długo powinna trwać stymulacja wymienia przed dojem?
Czas od stymulacji wymienia do zadziałania oksytocyny na komórki wynosi od 60 do120 sekund (jest to czas liczony od momentu pierwszej stymulacji wymienia do założenia kubków udojowych).
Badania potwierdziły, że czas stymulacji poniżej 1 minuty powoduje brak działania oksytocyny w początkowym okresie doju i w konsekwencji pojawienie się pustodoju w pierwszych minutach oddawania mleka. Z kolei czas stymulacji powyżej 2 minut powoduje takie same konsekwencje z tym, że pojawiają się one w ostatnich minutach oddawania mleka.
Beata Dąbrowska