Jakie wskaźniki powinniśmy monitorować w okresie okołoporodowym, aby skutecznie przeciwdziałać występowaniu chorób metabolicznych?
Otóż, monitoring powinien obejmować między innymi:
- oznaczanie zawartości immunoglobulin w siarze,
- zawartości Ca i Mg we krwi pobranej w pierwszych 24 godzinach po porodzie,
- temperatury mierzonej przez pierwsze 10 dni po porodzie,
- zawartości ciał ketonowych we krwi w 4-5 oraz 14 dniu laktacji.
Dla krów, które ukończyły pierwszy tydzień laktacji, a nie przekroczyły 30 dnia laktacji, monitoring powinien obejmować m.in.:
- analizę tendencji do wzrostu dziennej wydajności mleka,
- zawartość ciał ketonowych w mleku,
- termin wystąpienia pierwszej widocznej rui
- oraz ocenę kondycji krów (BCS) przeprowadzaną pod koniec pierwszego oraz drugiego miesiąca laktacji.
Jaki BCS powinna mieć krowa po wycieleniu?
I tak, ocena kondycji w drugim dniu po porodzie powinna wynosić: dla wieloródek 3,25-3,50 punktu, dla pierwiastek zaś 3,00-3,25 punktu. Po pierwszym miesiącu laktacji utrata kondycji ciała nie powinna wynieść więcej niż 0,5 punktu dla wieloródki i 0,25 dla pierwiastek, w stosunku do oceny w 2 dniu po porodzie.
Badanie krwi i temperatury krowy jest kluczowe w profilaktyce wielu chorób
Pobranie krwi i oznaczenie Ca i Mg w surowicy pozwoli wykluczyć subkliniczną hipokalcemię i hipomagnezię. Z kolei pomiar temperatury (rektalnie) pozwoli na szybkie wykrycie stanów zapalnych dróg rodnych oraz zapalenia wymienia. Zalecany zakres temperatury powinien wynosić 38-39,5℃.
Pamiętajmy, że monitoring nie może kończyć się tylko na zebraniu danych. Aby skutecznie zapobiegać występowaniu schorzeń metabolicznych, konieczna jest także kompleksowa analiza zebranych danych wraz z lekarzem weterynarii i doradcą żywieniowym.
Beata Dąbrowska