Czy faktycznie korekcja racic pod koniec ciąży jest czynnikiem ryzyka poronienia u krów mlecznych? Odpowiedzi na to pytanie szukali duńscy naukowcy.Beata Dąbrowska
StoryEditorRozród krów

Korekcja racic u krów w późnej ciąży zwiększa ryzyko poronienia

30.12.2024., 15:00h

Jest wiele badań potwierdzających, że korekcja racic w okresie zasuszenia skutkuje mniejszym występowaniem owrzodzeń podeszwy w kolejnej laktacji. Ale trzeba pamiętać, że przycinanie racic to zazwyczaj mocno stresujący zwierzęta zabieg.

Czy korekcja racic pod koniec ciąży jest czynnikiem ryzyka poronienia u krów mlecznych?

Kiedy krowa umieszczana jest w poskromie do korekcji, zawieszana na pasach pod klatką piersiową i brzuchem, może to powodować nacisk na narządy wewnętrzne krowy, w tym na macicę. A połączenie stresu i zewnętrznego nacisku na macicę może zwiększać ryzyko poronienia u krów w późnej ciąży.

Czy faktycznie korekcja racic pod koniec ciąży jest czynnikiem ryzyka poronienia u krów mlecznych? Odpowiedzi na to pytanie szukali duńscy naukowcy, którzy przeprowadzili badanie, w ramach którego zebrali dane (z Duńskiej Bazy Danych o Bydle) dotyczące wszystkich ciężarnych krów (w okresie 6 lat).

Informacje zawierały m.in. dane na temat wyniku ciąży: poronienia lub wycielenia (cielę żywe lub martwe). Ogromna ilość informacji jest dostępna w bazie danych, ponieważ duńscy hodowcy bydła mlecznego są zobowiązani do elektronicznego raportowania wyników ciąż do Duńskiej Bazy Danych o Bydle.

Ponadto, ponad połowa wszystkich stad mlecznych do bazy zgłasza też rejestracje korekcji racic dla każdej krowy. Badanie objęło blisko 1,5 miliona ciąż, w trakcie których krowy miały przeprowadzaną korekcję racic co najmniej raz w trakcie ciąży. Wyniki wykazały, że 1,24% wszystkich ciąż zakończyło się poronieniem w ostatnim trymestrze ciąży, a ciąża bliźniacza miała większe prawdopodobieństwo poronienia w porównaniu do ciąż pojedynczych.

image
U krów, u których przycinano racice w ciągu ostatnich czterech tygodni przed końcem ciąży, ryzyko poronienia było 2,4 raza wyższe.
FOTO: Beata Dąbrowska

Warto zachować ostrożność w późnej fazie ciąży. Korekcja racic może przyczynić się do poronienia

Ponadto krowy rasy jersey miały znacznie niższe prawdopodobieństwo poronienia niż inne rasy. Około 29% wszystkich krów objętych badaniem zostało poddanych przycinaniu racic w ostatnich 8 tygodniach przed wycieleniem lub poronieniem. Analizy wykazały też, że prawdopodobieństwo poronienia było znacząco wyższe u krów, u których zabieg przeprowadzono w późnej ciąży.

I tak, u krów, u których korekcja wykonana została w ostatnich 4 tygodniach przed porodem miały 2,4 raza wyższe prawdopodobieństwo poronienia w porównaniu do krów z zabiegiem wykonanym na 8 tygodni przed wycieleniem.

Pomimo iż badanie nie pozwala na wyciągnięcie wniosku, że korekcja racic jest bezpośrednią przyczyną tych poronień, to niemniej warto zachować szczególną ostrożność podczas jej wykonywania w późnej fazie ciąży. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których zabieg ten jest konieczny, jednak wówczas krowa powinna być traktowana tak delikatnie, jak to możliwe i zaleca się wtedy podnoszenie tylko jednej nogi na raz, aby ograniczyć nacisk fizyczny na macicę podczas przycinania.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. styczeń 2025 20:14