Wyjątkowo piękne sztuki na wystawie w Siedlcach
Ciasna 0292 jest córką Ciasnej 44 po Mega-Watt i buhaja Fon Doo. Tegoroczna superczempionka w najwyższej laktacji wyprodukowała 9857 kg mleka.
– Ciasna 0292 wygrała w swojej grupie krów w II laktacji dzięki najlepszemu charakterowi mlecznemu, pożądanemu ukośnemu ułożeniu żeber, szerokim przestrzeniom międzyżebrowym, lepiej (w porównaniu do innych zwierząt) położonemu wymieniu i ustawieniu strzyków – ocenił Radosław Słupikowski, sędzia główny wystawy, któremu asystował Janusz Tercjak.
Radosław Słupikowski po raz pierwszy sędziował wystawę w Siedlcach. Zapytaliśmy go o opinię na temat prezentowanych w tej części Mazowsza zwierząt.
– Poziom prezentowanych w Siedlcach zwierząt oceniam jako bardzo wysoki. Nawet nie spodziewałem się tak pięknych sztuk, szczególnie, że na ringu oprowadzane było bydło tylko gospodarstw indywidualnych, czyli od hodowców, którzy z pokolenia na pokolenie przekazują pasję do hodowli. W innych rejonach Polski często prezentowane jest bydło z ośrodków hodowli zarodowych, w których od wielu lat kładziony jest nacisk na uzyskanie jak najlepszego pokroju zwierząt i przygotowanie do wystawy. Tym bardziej cieszy, że hodowcy indywidualni z rejonu Mazowsza prezentują tak wysoki poziom – dodał sędzia główny, szczególnie wyróżniając zwierzęta z najstarszych krów.
– Szczególnie podobała mi się grupa krów w III i dalszych laktacjach. Zasługują one na największą wdzięczność i uwagę, bo wyprodukowały już nierzadko kilkadziesiąt tysięcy litrów mleka, a wciąż prezentują się świetnie. W hodowli chodzi właśnie o to, żeby zwiększać długość użytkowania zwierząt i poprawić ekonomię hodowli – powiedział Radosław Słupikowski.
Poziom zwierząt na polskich wystawach jest coraz wyższy
Poziom zwierząt prezentowanych w Siedlcach docenia także Waldemar Plantowski, prezes Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
– Już od wielu lat przyglądam się zwierzętom w Siedlcach i muszę potwierdzić, że znacząco zmienił się poziom prezentowanego bydła, zarówno pod względem ich pokroju, jak i przygotowania do wystawy. Można powiedzieć, że siedlecka wystawa z roku na rok jest coraz lepsza. W tej edycji zwycięzcą zarówno w kategorii krów, jak i jałówek został Łukasz Majkowski z powiatu makowskiego. Wiem, że ten sukces wymagał wielu lat konsekwentnej pracy – powiedział Waldemar Plantowski.
Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Siedlcach przeprowadzona została w czasie Dni z Doradztwem Rolniczym, podczas których odbyło się także Święto Mleka, zorganizowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Siedlcach, przy wsparciu finansowym z Funduszu Promocji Mleka. Wśród przygotowanych atrakcji były między innymi mleczne zabawy, dojenie sztucznej krowy, pokazy i degustacje kulinarne prowadzone przez profesjonalnego kucharza oraz pokazy kuchni molekularnej. Konferansjerem Święta Mleka był aktor Przemysław Redkowski.
– Już po raz trzeci zorganizowaliśmy Święto Mleka podczas wystawy i muszę powiedzieć, że jest to bardzo dobra forma promocji mleka i całego polskiego mleczarstwa. Zainteresowanie zwiedzających jest ogromne. Podczas imprezy promujemy mleko i jego wyroby informując o zaletach ich spożywania – wyjaśnia Marek Czapski, prezes OSM Siedlce.