Co ma wpływ na łatwość wycielenia u krowy?
Pod tym kątem zostały przeprowadzone badania, które wykazały zależność pomiędzy wielkościami pomiarów miednicy, a łatwością rodzenia. W łatwości przebiegu porodu odgrywa dużą rolę wiek matki oraz mechanizmy hormonalne.
Łatwość porodów związana jest także z budową, masą ciała i płcią cieląt. Nie bez znaczenia jest także długość ciąży. Przy noszeniu płodów męskich, w porównaniu do żeńskich, jest ona średnio o kilka dni dłuższa. Duży wpływ na łatwość porodu ma także wybór buhaja, dlatego każdy rozpłodnik w katalogu ma umieszczoną informację na ten temat.
Czytaj więcej: U jakich krów najczęściej dochodzi do trudnych wycieleń?
Kiedy zaczyna się akcja porodowa u krowy?
Poród u krowy rozpoczyna się w momencie pojawienia się skurczów, parcia i widocznego pęcherza płodowego. Od tego momentu poród u wieloródki może trwać tylko pół, ale nawet i 3 godziny. Jeżeli ułożenie płodu jest prawidłowe i poród przebiega normalnie (jest widoczny postęp porodu), nie należy krowie nadmiernie pomagać.
Zbędny pośpiech w wydobywaniu płodu powoduje z reguły uszkodzenia niecałkowicie jeszcze rozwartych dróg rodnych, takie jak: pęknięcie szyjki macicy lub tkanek krocza albo też obtarcia, zmiażdżenia, a nawet perforację ścian pochwy lub macicy.
Andrzej Rutkowski