Problemy z zaleganiem mogą pojawić się nawet u krów otrzymujących dawki dobrze zbilansowane pod względem mineralnym. Zdarza się to najczęściej u krów starszych, które uzyskały wysokie wydajności w poprzednich laktacjach, a ich wyczerpany organizm ma problemy z wapniemBeata Dąbrowska
StoryEditorRozród krów

W 10 kg siary krowa traci aż 23 g wapnia! Jak zapobiegać niedoborom wapnia u krów?

19.09.2024., 14:00h

W wysoko wydajnych stadach ponad połowa krów ma problemy z niedoborem wapnia i magnezu w pierwszych dniach laktacji. Aż ¾ przypadków zalegania okołoporodowego występuje zazwyczaj zaraz po porodzie, a bezpośrednią przyczyną tego stanu jest nieprawidłowe żywienie mineralno-witaminowe w okresie zasuszenia.

Zapotrzebowanie krowy na wapń wrasta po porodzie nawet 3-krotnie

Zaleganie powodowane jest przez ogromne zapotrzebowanie organizmu na wapń. Po porodzie jest to 2–3-krotny wzrost w stosunku do okresu zasuszenia. Wynika on z rozpoczęcia sekrecji siary. W 10 kg siary krowa traci 23 g wapnia. Zwierzę nie jest w stanie pokryć tak wzmożonego zapotrzebowania, a to najczęściej za sprawą słabego pobierania paszy w tym okresie. Niedobór Ca we krwi powoduje szereg problemów zdrowotnych, a chore zwierzęta radykalnie zmniejszają apetyt i wydajność.

Jaki jest mechanizm zalegania poporodowego u krowy?

Głównym powodem zalegania poporodowego jest metaboliczna alkaloza, wywołana spożyciem nadmiernych ilości kationów, głównie Na i K. Zbyt wysoki udział w dawce tych kationów sprawia, że hormon odpowiedzialny za uwalnianie Ca z kości staje się „rozleniwiony”. Profilaktyka zalegania okołoporodowego polega więc na skarmian...

Pozostało 69% tekstu

Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się, by czytać dalej.

Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 03:58