Analiza ekonomiczna wykazała, że krowy z wydłużoną laktacją mają niższe roczne koszty paszy i inseminacji oraz mniej zabiegów weterynaryjnych, ale także niższe roczne przychody z produkcji mlekaBeata Dąbrowska
StoryEditorRozród krów mlecznych

Wydłużona laktacja u krów – jakie wady, jakie zalety?

12.07.2024., 14:00h
Krowa osiąga szczytową produkcję mleka około 3–6 tygodni po porodzie, później następuje jej stopniowy spadek. Standardowy okres laktacji wynosi 305 dni, jednak w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności wydłużanie okresu laktacji jako sposobu na zwiększenie produkcji i jej rentowności. Czy ma to sens?

Czy wydłużenie laktacji u krowy mlecznej zawsze jest opłacalne?

Wydłużona laktacja ma jednak swoje wady i zalety. Jedną z głównych zalet przedłużonej laktacji jest to, że może ona prowadzić do zwiększenia zysków gospodarstwa, ponieważ wiąże się z niższym nakładem paszy i mniejszą liczbą zabiegów weterynaryjnych. Badania wykazały, że krowy utrzymywane w laktacji przez dłuższy czas mogą produkować więcej mleka niż te, które są wcześnie zasuszane. Okres laktacji można wydłużyć na różne sposoby, ale niektórzy europejscy hodowcy bydła mlecznego wydłużają laktację poprzez opóźnienie inseminacji po wycieleniu.

W opinii dr Eline Burgers z Wydziału żywienia zwierząt w holenderskim Wageningen Livestock Research, hodowcy wybierają ze stada konkretne krowy do dłuższego okresu oczekiwania na inseminację na podstawie produkcji mleka lub kondycji ciała. Sukces opóźnionego rozrodu zależy od kilku czynników, które mogą być wspierane przez stosowanie terapii hormonalnych, genetykę lub różne metody zarządzania.

Pozostało 75% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. październik 2024 10:38