Podsumowanie dziewięćdziesiątych urodzin Mlekovity
19 marca odbyło się Walne Zgromadzenia Przedstawicieli Członków Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita. Walne otworzył przewodniczący rady nadzorczej Kazimierz Przeździecki, który w radzie zasiada od ponad dwudziestu lat. Objął to stanowisko w ubiegłym roku – po odejściu Janusza Mystkowskiego, przewodzącego radzie nadzorczej przez 28 lat. Przed rozpoczęciem obrad przewodniczący Przeździecki poprosił delegatów o powstanie i uczczenie minutą ciszy pamięci Józefa Zalewskiego, długoletniego radnego i wybitnego rolnika, który kilka dni przed Walnym odszedł do Domu Ojca. A jego pogrzeb odbywał się w dniu Walnego, w dniu jego imienin.
Następnie wybrano władze Walnego. Delegaci funkcję przewodniczącego powierzyli Januszowi Wnorowskiemu, zaś sekretarzem został wybrany Leszek Brzozowski. Natomiast Januszowi Łuniewskiemu i Stanisławowi Porowskiemu powierzono funkcję asesorów. Wybrano też komisję skrutacyjną, do której weszli: Adam Choiński, Radosław Truskolawski oraz Wojciech Kostro.
- Od lewej Leszek Brzozowski – sekretarz, Dariusz Sapiński – prezes, Kazimierz Przeździecki – przewodniczący rady nadzorczej
Zaś skład komisji uchwał i wniosków przedstawiał się następująco: Stanisław Rostowski, Tomasz Radziszewski, Stanisław Radziszewski. Przewodniczący Janusz Wnorowski poprowadził Walne bardzo sprawnie. Szybko przebrnięto przez wymagane procedury i głos zabrał prezes zarządu Dariusz Sapiński, który przedstawił sprawozdanie z działalności spółdzielni w roku 2018 – roku jubileuszu 90-lecia spółdzielczego giganta z Wysokiego Mazowieckiego.
– Rok 2018 mogę uznać za wyjątkowy, pełen wyzwań i intensywnego rozwoju Mlekovity. Znaczący, gdyż oddaliśmy w tym roku nową część zakładu: Fabrykę Proszków Mlecznych, tym samym zwiększając swoją zdolność produkcyjną i zatrudniając ponad 100 nowych pracowników. W efekcie poprawiliśmy wyniki firmy, z czego jestem bardzo zadowolony, ponieważ podsumowanie ubiegłego roku pokazuje, że 2018 rok był kolejnym, w którym Mlekovita może pochwalić się dobrą kondycją – stwierdził prezes zarządu Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński. – Osiągnęliśmy sukces w postaci stałego rozwoju firmy i wzrostu wartości marki Mlekovita, która jest obecnie najcenniejszą marką produkcyjnego sektora polskiej gospodarki i najdroższą marką w kategorii „Produkty żywnościowe”. Wprowadziliśmy szereg nowych produktów, które zyskały uznanie konsumentów i zdobyły nagrody na krajowych i międzynarodowych targach i konkursach. A co najważniejsze, zrealizowaliśmy kolejne ważne inwestycje, rozbudowując i modernizując infrastrukturę wewnętrzną – w tym Fabrykę Proszków Mlecznych, inwestycję kluczową i największą w historii firmy z dotychczas zrealizowanych, w której wyniku Mlekovita staje się nie tylko największym producentem proszków mlecznych w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej – dodał prezes Dariusz Sapiński.
- Od lewej: Janusz Wnorowski – przewodniczący Walnego, Stanisław Porowski – asesor, Janusz Łuniewski – asesor
Mlekovita jako jedyna grupa mleczarska w Polsce i jeden z niewielu przetwórców mleczarskich w Europie, przygotowana jest na 8 mln litrów dobowego przerobu mleka. Możliwości samej tylko nowej Fabryki Proszków Mlecznych pozwalają na przerób ponad 2 milionów litrów mleka dziennie. Trzeba tutaj przypomnieć, że 12 stycznia 2018 roku nowo wybudowaną Fabrykę Proszków Mlecznych odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Według premiera, Mlekovita jest doskonałym przykładem firmy, która się dynamicznie rozwija i lokuje swoje produkty na rynkach całego świata.
W 2018 r. na inwestycje wydanych zostało blisko 90 mln złotych. Związane one były przede wszystkim z uruchomieniem Fabryki Proszków Mlecznych oraz zakupem nowych linii produkcyjnych, m.in. do produkcji sera topionego cheddar w plastrach, idealnego do serowych burgerów. Trzeba też przypomnieć, że Fabryka Proszków Mlecznych to inwestycja, której całkowita wartość przekracza 320 milionów złotych. Ale lwia część tej inwestycji została sfinansowana wcześniej.
W ubiegłym roku zainwestowano też w unikatowe rozwiązania technologiczne do produkcji mleka w butelce z wygodną rączką oraz proszków mlecznych: koncentratów białka WPC 80, permeatu w proszku oraz mleka w proszku. W 2018 roku Mlekovita wprowadziła na rynek 83 nowe wyroby, w 9 kategoriach. Wyrazem tej olbrzymiej działalności produkcyjnej, opartej na bardzo dobrym pod względem jakości mleka, z którego powstają doskonałe produkty, są liczne nagrody i wyróżnienia, z których kilka przytoczymy. I tak, w 2018 roku prezes Dariusz Sapiński został uhonorowany Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Mlekovita otrzymała też tytuł firmy 100-lecia, w plebiscycie zorganizowanym przez „Gazetę Polską”. Natomiast w konkursie „Przyjazna Firma dla Rolnika” – Izydory – orgaznizowanym przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze – została uhonorowana statuetką Izydor 2018 r. Jest to nagroda przyznawana firmom, dla których najważniejszy jest rolnik. Mlekovita była też liderem wszystkich rankingów mleczarskich i wielu konkursów organizowanych przez wpływowe organizacje polskiego biznesu.
- Delegaci Walnego
– Mlekovita od wielu lat jest numerem 1, największym eksporterem produktów mleczarskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest liderem nie tylko w wartości eksportowanych produktów, ale także pod względem liczby obsługiwanych krajów oraz asortymentów wysyłanych na rynki zewnętrzne. Mlekovita eksportuje swoje produkty do 159 krajów na wszystkich kontynentach: w Europie, Azji, Afryce, Australii oraz obu Amerykach – Północnej i Południowej (28 państw Unii Europejskiej i 131 poza UE). Obecnie Mlekovita z powodzeniem podbija rynki całego świata, zaopatrując je w ponad 1000 produktów dostępnych w pełnej ofercie detalicznej.
Kapitały własne spółdzielni w 2018 roku wzrosły o 2,73 procenta, a na ten wzrost wpłynął wzrost funduszu zasobowego i funduszu udziałowego. W 2018 roku przychody Mlekovity przekroczyły grubo 4,6 miliarda złotych. Zaś przerób mleka zbliżył się do poziomu 2 miliardów 200 milionów litrów i był o ponad 7 procent większy od roku poprzedniego. Mlekovita chce jednak przerabiać jeszcze więcej mleka. Dlatego w swoim wystąpieniu prezes Dariusz Sapiński apelował do delegatów, aby oni sami i ich sąsiedzi zwiększyli produkcję mleka, zapewniając, że każdy litr dobrego surowca zostanie odebrany z gospodarstwa. Należy tutaj poinformować, że 2282 dostawców do Zakładu w Wysokiem Mazowieckiem dostarczyło w 2018 roku 100 tysięcy litrów mleka i więcej. W sumie 3014 gospodarstw sprzedawało w 2018 roku surowiec bezpośrednio.
- Delegaci Walnego
Co do ubiegłorocznej ceny skupu, to wyniosła ona nieco ponad 1 zł 41 netto na rękę – to znaczy bez VAT-u i potrąceń na udziały.
Mlekovita jest też jednym z największych pracodawców w Polsce i w całej grupie zatrudnia obecnie ok. 5000 pracowników.
Przewodniczący rady nadzorczej Kazimierz Przeździecki w swoim wystąpieniu jednoznacznie stwierdził w imieniu rady nadzorczej, że spółdzielnia w 2018 roku była bardzo dobrze zarządzana, zaś prezes Dariusz Sapiński był obecny na każdym posiedzeniu rady nadzorczej, czynnie uczestniczył w dyskusji oraz odpowiadał na pytania radnych. Kazimierz Przeździecki podkreślił olbrzymie zasługi prezesa Sapińskiego w budowaniu potęgi Mlekovity i zwrócił się do radnych o udzielnie absolutorium. Gdy nadszedł czasu głosowania uchwał, delegaci jednomyślnie udzielili prezesowi Sapińskiemu absolutorium. Inne uchwały, w tym zmiany w statucie, przeszły też bezproblemowo. W tej spółdzielni rolnicy mają bowiem duże zaufanie do prezesa i kadry kierowniczej. Nie ma też w niej konfliktów na linii rolnicy – pracownicy.
W sumie Walne trwało około 2,5 godziny, włączając w to prelekcję profesora medycyny Jacka Dadana, uznanego nie tylko w Białymstoku, chirurga. Po tej prelekcji wspólnie ze swoim asystentem udzielał porad zebranym, bowiem praca przy produkcji mleka jest bardzo ciężka i odpowiedzialna.
Krzysztof Wróblewski