StoryEditorWiadomości rolnicze

Spółdzielczy rozsądek

12.06.2014., 12:06h
Ta spółdzielnia w ubiegłym roku nie wypadła z rynku, bowiem 75 procent całości skupionego mleka przerabiała na produkty cieszące się zainteresowaniem wśród konsumentów na rynku lokalnym. Na sprzedaż przerzutową przeznaczono tylko 25 procent mleka. Okazało się to rozsądną proporcją.  

14 maja odbyło się Zebranie Przedstawicieli Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łasku. Zebranie otworzył przewodniczący rady Jan Bartczak, któremu delegaci powierzyli funkcję przewodniczącego zebrania. Ponadto w prezydium Walnego znaleźli się:

Włodzimierz Guziński – sekretarz – oraz asesorowie: Beata Szczubiałkiewicz i Halina Sokołowska. Na łaskie Walne przybyło szereg zaproszonych gości: Mieczysław Łuczak – poseł na Sejm RP, Cezary Olejniczak – poseł na Sejm RP, Waldemar Broś – prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Paweł Bejda – wicewojewoda łódzki, Tomasz Fraszka – dyrektor Wojewódzkiej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Cezary Gabryjączyk – starosta powiatu łaskiego, Gabriel Szkudlarek – burmistrz Miasta i Gminy Łask, Bronisław Węglewski – wójt gminy Buczek i przedstawiciel Copa-Cogeca w UE, członek Krajowej Rady Izb Rolniczych, Jerzy Kotarski – wójt gminy Sędziejowice, Jerzy Sylwester Woźniak – wójt gminy Widawa, Bożena Płonek – wójt gminy Wodzierady, Anna Kosińska – przewodnicząca Związku Zawodowego.

 Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łasku w 2013 roku prowadziła skup surowca na terenie siedmiu gmin w trzech powiatach. Skup był prowadzony za pośrednictwem 11 stacji schładzania mleka, do których mleko dostarcza 54 dostawców, a także bezpośrednio z 201 gospodarstw zbiornikowych. Spółdzielnia w 2013 roku skupiła ogółem 13 897 882 litry mleka uzyskując w grudniu średnią cenę 1,49 zł za litr. Przy czym 99,95% skupionego mleka było w klasie ekstra. Średnia roczna produkcja gospodarstwa w naszej spółdzielni wyniosła 54 501 litrów – powiedział prezes Jerzy Skorek

Zakupiony surowiec w większości, bo w 75%, został przetworzony we własnym zakładzie. Wyprodukowano z niego: 2261 tys. litrów mleka spożywczego, 537 ton sera dojrzewającego, 154 tony twarogu, 236 tys. litrów śmietany normalizowanej, 290 ton masła, 322 tys. litrów maślanki oraz 37 tys. litrów kefirów. A wynik ze sprzedaży ukształtował się na poziomie 27 406 292 zł, tj. o 8,3% wyższym niż w roku 2012.

– W ubiegłym roku zanotowaliśmy także niestety spadek o 2% krajowego spożycia produktów mleczarskich. Według Agencji Rynku Rolnego, osiągnęło ono za 2013 rok poziom 192 litrów, podczas gdy w roku 2012 było to już 196 litrów na osobę, a trzeba pamiętać, że tkwią tutaj jeszcze spore rezerwy, bowiem w porównaniu do Francuzów czy Niemców, Polacy spożywają i tak, co najmniej dwa razy mniej produktów mlecznych. Myślę więc, że środki przeznaczone na promocję spożycia mleka w Polsce powinny być znacznie większe, a przede wszystkim dobrze wykorzystywane – stwierdził prezes Jerzy Skorek. 

Łaska spółdzielnia wytwarza bardzo dobre wyroby. Potwierdzeniem tego są zdobyte puchary i wyróżnienia. I tak: na wystawie Targi Rolne „W sercu Polski” Bratoszewice 2013, w Konkursie Wyrobów Mleczarskich otrzymała Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego za serię serów dojrzewających. A podczas XXII Targów Mleczarskich „MLEKO-EXPO 2013” w Warszawie, otrzymała statuetkę za najwyższą jakość dla zestawu serów „Łaski” oraz statuetkę za wysoką jakość MASŁA EXTRA. Zaś Europejskie Centrum Promocji Jakości przyznało nam w roku 2013 Certyfikat Jakości – „ZIELONY CERTYFIKAT”.

– W ubiegłym roku obchodziliśmy bowiem jubileusz 95-lecia istnienia naszej spółdzielni. Uroczystość obchodów zaszczycili swoją obecnością parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Był obecny zarząd KZSM w Warszawie, przedstawiciele KRS w Warszawie oraz licznie przybyli goście – przyjaciele, dostawcy mleka i pracownicy OSM Łask. Jubileusz pozwolił jeszcze lepiej wyeksponować pozytywny wizerunek naszego zakładu. A nasza spółdzielnia to zakład średniej wielkości. Zatrudniamy bowiem 85 osób, przy rocznym obrocie sięgającym 27,5 mln złotych – dodał prezes Jerzy Skorek. 

W planach na następne lata zarząd ma powiększenie powierzchni dojrzewalni serów i budowę linii do zagęszczania serwatki. Pozwoli to na dalsze specjalizowanie się w kierunku produkcji sera dojrzewającego.

– Zarząd będzie robił wszystko, aby skutki zaistniałego kryzysu były jak najmniej dotkliwe dla naszych członków i aby udało się zachować rentowność produkcji mleka w Waszych gospodarstwach. Mamy świadomość, że stado krów mlecznych można zlikwidować w jeden dzień, a odbudowuje się je latami – powiedział na koniec swojego sprawozdania prezes Skorek.

– Rada nadzorcza na swoich posiedzeniach plenarnych zajmowała się między innymi takimi problemami i sprawami jak: bieżąca oceny sytuacji gospodarczo-ekonomicznej w spółdzielni i jej poszczególnych działach; opiniowanie inwestycji i remontów; analizowanie restrukturyzacji Zakładu Produkcyjnego w celu zmniejszenia wielkości zatrudnienia i funduszu płac – stwierdził przewodniczący Jan Bartczak i następnie dodał: – Trudne decyzje i niewiadome decyzje polityków mogą zadecydować o losie i przyszłości niejednej spółdzielni mleczarskiej, także i naszej. Wszak zawsze jest tak, że wszystkie kryzysy w kraju najbardziej odczuwają polscy rolnicy na swoich barkach.

Przewodniczący rady nadzorczej zwrócił się też do delegatów o udzielenie absolutorium zarządowi OSM w Łasku za 2013 rok, gdyż swoją pracą, troską i zaangażowaniem w pełni na to zasłużyli.

Z kronikarskiego obowiązku pragnę poinformować, że delegaci udzieli stuprocentowego absolutorium dla prezesa Jerzego Skorka, zastępcy prezesa Grażyny Kot i członka zarządu Marcelego Mielczarka.

Wybrano też nową Radę Nadzorczą: Jan Bartczak, Włodzimierz Guziński, Andrzej Janiak, Leszek Kacała, Roman Kacprzak, Ilona Kaczorowska, Halina Sokołowska, Grzegorz Szymczak

Fragmenty łaskiej dyskusji: 

– Unia Europejska odchodzi od kwotowania i to jest błąd. Robimy wszystko – wspólnie z Krajowym Związkiem Spółdzielni Mleczarskich – aby rolnicy otrzymali rekompensaty za utracone kwoty. Tym bardziej, że wielu rolników zainwestowało sporo pieniędzy w kupno tych kwot. Mam nadzieję, że uda nam się ponad podziałami politycznymi wypracować konkretny mechanizm rekompensat, szczególnie za te zakupione kwoty – powiedział poseł Cezary Olejniczak (SLD).

– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła program mikroprzedsiębiorstwa. Na to, aby na wsi w naszym województwie można było otworzyć mikroprzedsiębiorstwa przeznaczono 164 miliony euro, a wykorzystano 20 milionów euro... Musieliśmy pewne głosowania przehandlować, aby uratować KRUS... bo Janusz Palikot w blokach startowych tylko czekał, aby PSL się wycofało – powiedział poseł Mieczysław Łuczak (PSL).

– To, że poseł Marek Sawicki jest ponownie ministrem rolnictwa jest bardzo dobrą wiadomością dla polskiego rolnictwa. Jest to bowiem człowiek, który w ciągu 23 dni w 70 procentach zmienił założenia PROW-u na lata 2014–2020 – na korzyść polskich rolników – powiedział wójt, rolnik i działacz izbowy w jednej osobie Bronisław Węglewski.

– Jestem przekonany, że OSM Łask przetrwa kryzys, jej produkty – sery twarde – są bowiem rozpoznawalne na rynku i charakteryzują się wysoką jakością i smakiem. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku handel towarami mleczarskimi z Rosją wzrósł o 210 procent. Jeżeli strona rosyjska nałoży embargo na handel polskimi produktami mleczarskimi, to cena mleka w skupie spadnie przynajmniej o 20 groszy na litrze – stwierdził prezes KZSM Waldemar Broś.

 

Krzysztof Wróblewski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. styczeń 2025 17:47