14 maja odbyło się Zebranie Przedstawicieli Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łasku. Zebranie otworzył przewodniczący rady Jan Bartczak, któremu delegaci powierzyli funkcję przewodniczącego zebrania. Ponadto w prezydium Walnego znaleźli się:
Włodzimierz Guziński – sekretarz – oraz asesorowie: Beata Szczubiałkiewicz i Halina Sokołowska. Na łaskie Walne przybyło szereg zaproszonych gości: Mieczysław Łuczak – poseł na Sejm RP, Cezary Olejniczak – poseł na Sejm RP, Waldemar Broś – prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Paweł Bejda – wicewojewoda łódzki, Tomasz Fraszka – dyrektor Wojewódzkiej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Cezary Gabryjączyk – starosta powiatu łaskiego, Gabriel Szkudlarek – burmistrz Miasta i Gminy Łask, Bronisław Węglewski – wójt gminy Buczek i przedstawiciel Copa-Cogeca w UE, członek Krajowej Rady Izb Rolniczych, Jerzy Kotarski – wójt gminy Sędziejowice, Jerzy Sylwester Woźniak – wójt gminy Widawa, Bożena Płonek – wójt gminy Wodzierady, Anna Kosińska – przewodnicząca Związku Zawodowego.
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łasku w 2013 roku prowadziła skup surowca na terenie siedmiu gmin w trzech powiatach. Skup był prowadzony za pośrednictwem 11 stacji schładzania mleka, do których mleko dostarcza 54 dostawców, a także bezpośrednio z 201 gospodarstw zbiornikowych. Spółdzielnia w 2013 roku skupiła ogółem 13 897 882 litry mleka uzyskując w grudniu średnią cenę 1,49 zł za litr. Przy czym 99,95% skupionego mleka było w klasie ekstra. Średnia roczna produkcja gospodarstwa w naszej spółdzielni wyniosła 54 501 litrów – powiedział prezes Jerzy Skorek.
Zakupiony surowiec w większości, bo w 75%, został przetworzony we własnym zakładzie. Wyprodukowano z niego: 2261 tys. litrów mleka spożywczego, 537 ton sera dojrzewającego, 154 tony twarogu, 236 tys. litrów śmietany normalizowanej, 290 ton masła, 322 tys. litrów maślanki oraz 37 tys. litrów kefirów. A wynik ze sprzedaży ukształtował się na poziomie 27 406 292 zł, tj. o 8,3% wyższym niż w roku 2012.
– W ubiegłym roku zanotowaliśmy także niestety spadek o 2% krajowego spożycia produktów mleczarskich. Według Agencji Rynku Rolnego, osiągnęło ono za 2013 rok poziom 192 litrów, podczas gdy w roku 2012 było to już 196 litrów na osobę, a trzeba pamiętać, że tkwią tutaj jeszcze spore rezerwy, bowiem w porównaniu do Francuzów czy Niemców, Polacy spożywają i tak, co najmniej dwa razy mniej produktów mlecznych. Myślę więc, że środki przeznaczone na promocję spożycia mleka w Polsce powinny być znacznie większe, a przede wszystkim dobrze wykorzystywane – stwierdził prezes Jerzy Skorek.
Łaska spółdzielnia wytwarza bardzo dobre wyroby. Potwierdzeniem tego są zdobyte puchary i wyróżnienia. I tak: na wystawie Targi Rolne „W sercu Polski” Bratoszewice 2013, w Konkursie Wyrobów Mleczarskich otrzymała Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego za serię serów dojrzewających. A podczas XXII Targów Mleczarskich „MLEKO-EXPO 2013” w Warszawie, otrzymała statuetkę za najwyższą jakość dla zestawu serów „Łaski” oraz statuetkę za wysoką jakość MASŁA EXTRA. Zaś Europejskie Centrum Promocji Jakości przyznało nam w roku 2013 Certyfikat Jakości – „ZIELONY CERTYFIKAT”.
– W ubiegłym roku obchodziliśmy bowiem jubileusz 95-lecia istnienia naszej spółdzielni. Uroczystość obchodów zaszczycili swoją obecnością parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Był obecny zarząd KZSM w Warszawie, przedstawiciele KRS w Warszawie oraz licznie przybyli goście – przyjaciele, dostawcy mleka i pracownicy OSM Łask. Jubileusz pozwolił jeszcze lepiej wyeksponować pozytywny wizerunek naszego zakładu. A nasza spółdzielnia to zakład średniej wielkości. Zatrudniamy bowiem 85 osób, przy rocznym obrocie sięgającym 27,5 mln złotych – dodał prezes Jerzy Skorek.
W planach na następne lata zarząd ma powiększenie powierzchni dojrzewalni serów i budowę linii do zagęszczania serwatki. Pozwoli to na dalsze specjalizowanie się w kierunku produkcji sera dojrzewającego.
– Zarząd będzie robił wszystko, aby skutki zaistniałego kryzysu były jak najmniej dotkliwe dla naszych członków i aby udało się zachować rentowność produkcji mleka w Waszych gospodarstwach. Mamy świadomość, że stado krów mlecznych można zlikwidować w jeden dzień, a odbudowuje się je latami – powiedział na koniec swojego sprawozdania prezes Skorek.
– Rada nadzorcza na swoich posiedzeniach plenarnych zajmowała się między innymi takimi problemami i sprawami jak: bieżąca oceny sytuacji gospodarczo-ekonomicznej w spółdzielni i jej poszczególnych działach; opiniowanie inwestycji i remontów; analizowanie restrukturyzacji Zakładu Produkcyjnego w celu zmniejszenia wielkości zatrudnienia i funduszu płac – stwierdził przewodniczący Jan Bartczak i następnie dodał: – Trudne decyzje i niewiadome decyzje polityków mogą zadecydować o losie i przyszłości niejednej spółdzielni mleczarskiej, także i naszej. Wszak zawsze jest tak, że wszystkie kryzysy w kraju najbardziej odczuwają polscy rolnicy na swoich barkach.
Przewodniczący rady nadzorczej zwrócił się też do delegatów o udzielenie absolutorium zarządowi OSM w Łasku za 2013 rok, gdyż swoją pracą, troską i zaangażowaniem w pełni na to zasłużyli.
Z kronikarskiego obowiązku pragnę poinformować, że delegaci udzieli stuprocentowego absolutorium dla prezesa Jerzego Skorka, zastępcy prezesa Grażyny Kot i członka zarządu Marcelego Mielczarka.
Wybrano też nową Radę Nadzorczą: Jan Bartczak, Włodzimierz Guziński, Andrzej Janiak, Leszek Kacała, Roman Kacprzak, Ilona Kaczorowska, Halina Sokołowska, Grzegorz Szymczak
Fragmenty łaskiej dyskusji:
– Unia Europejska odchodzi od kwotowania i to jest błąd. Robimy wszystko – wspólnie z Krajowym Związkiem Spółdzielni Mleczarskich – aby rolnicy otrzymali rekompensaty za utracone kwoty. Tym bardziej, że wielu rolników zainwestowało sporo pieniędzy w kupno tych kwot. Mam nadzieję, że uda nam się ponad podziałami politycznymi wypracować konkretny mechanizm rekompensat, szczególnie za te zakupione kwoty – powiedział poseł Cezary Olejniczak (SLD).
– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła program mikroprzedsiębiorstwa. Na to, aby na wsi w naszym województwie można było otworzyć mikroprzedsiębiorstwa przeznaczono 164 miliony euro, a wykorzystano 20 milionów euro... Musieliśmy pewne głosowania przehandlować, aby uratować KRUS... bo Janusz Palikot w blokach startowych tylko czekał, aby PSL się wycofało – powiedział poseł Mieczysław Łuczak (PSL).
– To, że poseł Marek Sawicki jest ponownie ministrem rolnictwa jest bardzo dobrą wiadomością dla polskiego rolnictwa. Jest to bowiem człowiek, który w ciągu 23 dni w 70 procentach zmienił założenia PROW-u na lata 2014–2020 – na korzyść polskich rolników – powiedział wójt, rolnik i działacz izbowy w jednej osobie Bronisław Węglewski.
– Jestem przekonany, że OSM Łask przetrwa kryzys, jej produkty – sery twarde – są bowiem rozpoznawalne na rynku i charakteryzują się wysoką jakością i smakiem. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku handel towarami mleczarskimi z Rosją wzrósł o 210 procent. Jeżeli strona rosyjska nałoży embargo na handel polskimi produktami mleczarskimi, to cena mleka w skupie spadnie przynajmniej o 20 groszy na litrze – stwierdził prezes KZSM Waldemar Broś.
Krzysztof Wróblewski