Dolnośląska hodowlana elita
Niekwestionowanym liderem tegorocznej rywalizacji na ringu był Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim.
– Takie sukcesy to lata pracy całego zespołu – mówi Łukasz Kotas, główny hodowca ośrodka. – Jest wiele czynników wpływających na poziom stada. Jeden z najważniejszych to oczywiście genetyka, dlatego tak ważny jest dobór buhajów do rozrodu. Kolejny element to dobrostan, ale również żywienie i codzienna praca zootechników czuwających nad zwierzętami.
OHZ w Kamieńcu Ząbkowickim to duże gospodarstwo, zajmujące areał 4,2 tys. ha, które stanowi przede wszystkim zaplecze paszowe dla stada liczącego 2000 sztuk, w tym 1050 krów mlecznych i zatrudnia 40 osób.
– Jeśli dobrze zarządza się stadem, to można pochwalić się bardzo dobrymi hodowlami, w tym zarodowymi i podobnie jak my, należeć do najlepszych w Europie, a nawet na świecie – uważa Łukasz Kotas.
- Superczempionka ze stada OHZ Przerzeczyn Zdrój w kat. krowy rasy PHF – HO
I jest to jak najbardziej uzasadniona opinia, bo średnia wydajność stada w Kamieńcu Ząbkowickim to 11 300 kg mleka, a rekordzistka dała tutaj 20 804 kg mleka w laktacji. Mam nadzieję, że w terenie jest równie dobrze, jak na wystawie, gdzie są przecież najlepsze sztuki – uważa Piotr Kowol, sędzia wystawy ds. bydła mlecznego. – Szkoda tylko, że ilość wystawców była w tym roku niewielka.
Laureaci wystawy:
Jałówki niecielne rasy PHF – HO, 10–12 miesięcy
- superczempion – OHZ w Kamieńcu Ząbkowickim,
- wiceczempion GR Krzysztof Jachimowski, Bełcz Mały;
Jałówki niecielne rasy PHF – RW, 10–15 miesięcy
- czempion i wiceczempion OHZ Przerzeczyn Zdrój;
Jałówki niecielne rasy PHF – HO 13–15 miesięcy
- czempion – OHZ Przerzeczyn Zdrój,
- wiceczempion OHZ w Kamieńcu Ząbkowickim;
Jałówki niecielne rasy PHF, 16–18 miesięcy
- czempion i wiceczempion
– OHZ w Kamieńcu Ząbkowickim;
Krowy rasy PHF – HO
- superczempion – OHZ Przerzeczyn Zdrój,
- wiceczempion – OHZ w Kamieńcu Ząbkowickim;
Krowy rasy PHF – RW
- czempion – OHZ Przerzeczyn Zdrój.
Jednak Wystawa Zwierząt Hodowlanych we Wrocławiu to nie tylko zawody rolników, ale także atrakcje dla publiczności, w tym przypadku przede wszystkim miejskiej, bo ze stolicy Dolnego Śląska. Dla niej przygotowano m.in. występy artystyczne zespołów ludowych, konkursy, stoiska z produktami lokalnej i regionalnej żywności oraz rękodzieła.
Artur Kowalczyk
Zdjęcia: Artur Kowalczyk
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 26/2022 na str. 57. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.