Krowa Lizzie 118 idealnym wzorcem rasy
Główny sędzia ringowy Mirosław Anaczkowski przyznał, że zdobywczyni superczempiona wśród krów Lizzie 118, wystawiona przez Annę Żochowską to krowa idealna, będąca wzorcem rasy. Zdobyła aż 93 punkty, co bardzo rzadko się zdarza i takich krów w kraju jest zaledwie kilka, można je policzyć na palcach jednej ręki – podkreślał sędzia.
Lizzie 118 startowała w kategorii krów III i dalszej laktacji. W swojej najlepszej laktacji dała 13 008 kg mleka, a jej ojciec to amerykański buhaj Mogul. Co ciekawe, ten sam buhaj to dziadek buhaja Artusa, czyli jednego z najlepszych w ostatnich latach polskiego buhaja pochodzącego z obory Tomasza Radziszewskiego, który w tym roku pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie. Buhaj Artus ze SHiUZ-u Bydgoszcz przez długi czas był najlepszym polskim buhajem w wycenie genomowej.
2 tytuły superczempiona
Ze względu na szeroką stawkę jałówek przyznano dwa tytuły superczempiona. Wśród jałówek młodszych ten zaszczyt przypadł Velli 719, po amerykańskim buhaju Tropic z hodowli Stanisława Żochowskiego, startującej w kategorii jałowic w wieku 14–15 miesięcy. Z kolei wśród jałówek starszych superczempiona zgarnęła Elwira, po kanadyjskim buhaju Budget z hodowli Adama Pietruszyńskiego, startująca w kategorii jałowic w wieku 22–24 miesięcy.
- Od lewej: Jan Jacyniweicz, Honorata Jabłońska, Agata Przeździecka, prezes Dariusz Sapiński, Marta Rębiszewska, Mariusz Tymiński, Marek Pawluk, Bogdan Kołakowski
- Superczempion wśród jałówek młodszych wystawiony przez Stanisława Żochowskiego
Wspomnianego prezesa Sapińskiego spotkaliśmy na stoisku SM Mlekovity razem z jego współpracownikami. Nie kryli zadowolenia nie tylko z wystawy, która przyciągnęła tłumy zwiedzających, ale również z powodu sukcesów swoich dostawców, zdobywających najwyższe laury za pracę hodowlaną.
Nauka sztuki fitterskiej
Ważnym punktem wystawy była Ogólnopolska Szkoła Młodych Hodowców, której uczestnicy uczyli się elementów sztuki fitterskiej, a potem ją prezentowali m.in. podczas oprowadzania jałówek na ringu. Wszystko odbywało się pod bacznym okiem instruktorów. m.in. Radosława Supikowskiego z PFHBiPM. Najmłodszy uczestnik miał 13 lat, a najstarszy 23 lata. Zwycięzcami tegorocznej edycji szkoły młodych hodowców zostali: Kacper Saganowski i Paweł Juszczuk otrzymując prawo udziału w europejskiej szkole młodych hodowców, która odbędzie się w 2022 roku.
- Najmłodsi wzięli udział w konkursie „Młodzi hodowcy”
Zbigniew Skrodzki z miejscowości Konopki-Białystok (pow. kolneński) przywiózł do Szepietowa 4 sztuki: 2 krowy i 2 jałówki. Jedna z nich, a mianowicie Wiera po kanadyjskim buhaju Adorable nie miała sobie równych wśród krów II laktacji i zdobyła tytuł czempiona.
Powrót do normalności
W tym roku wystawa, jak i targi w Szepietowie, odbywające się jak zawsze na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, miały wyjątkowy charakter, gdyż poprzednia edycja nie odbyła się ze względu na pandemię. Wyjątkowy był też termin, nie w czerwcu jak zazwyczaj, a 4–5 września. Wielu zwiedzających nie kryło, że cieszy się z powrotu do normalności. Dlatego zarówno okolice ringu dla zwierząt, jak i stoiska, wypełnione maszynami, wyposażeniem obór i środkami produkcji, tętniły życiem. W tegorocznej edycji wzięło udział 27 hodowców bydła mlecznego, którzy przywieźli 106 sztuk bydła. Obok prezentujemy listę nagrodzonych zwierząt.
Superczempiony:
w kategorii jałowice młodsze:
- VEELA 719 – Stanisław Żochowski, Kamińskie Wiktory (pow.białostocki);
w kategorii jałowice starsze:
- ELWIRA – Adam Pietruszyński, Straduny (pow. ełcki);
w kategorii krowy:
- LIZZIE 118 – Anna Żochowska, Kamińskie Wiktor;
Czempiony:
w kategorii jałowic:
- BORÓWKA – Piotr Szeligowski, Łubnice Krusze (pow. zambrowski),;
- MALINA 18 – Wiesław Wojno, Wojny Piecki (pow. wysokomazowiecki),
- VEELA719 – Stanisław Żochowski;
- ROKSANA 30 – Stanisław Żochowski,
- VEELA 697 – Stanisław Żochowski,
- MILIA – Paweł Kulesza, Rębiszewo Zegadły (pow. zambrowski),
- ELWIRA – Adam Pietruszyński.
w kategorii krowy:
- PSTRA – Wiesław Wojno,
- MUA – Adam Pietruszyński,
- WIERA – Zbigniew Skrodzki,
- LIZZIE 118 – Anna Żochowska,
- RINA 43 – Anna Żochowska,
- MARTA – Adam Pietruszyński,
- HRABINA – Andrzej Radziszewski, Bogusze Stare (pow. siemiatycki).
Wiceczempiony:
w kategorii jałowic:
- LAVONTA – Emilia i Grzegorz Kuleszowie, Rębiszewo Studzianki (pow. wysokomazowiecki),
- FRYTKA – Dariusz Piekutowski, Markowo Wólka (pow. wysokomazowiecki),
- CINTRA – Andrzej Ireneusz Mościcki, Dąbrowa Kity (pow. wysokomazowiecki),
- MALWA – Paweł Kulesza,
- MAJKA – Wojciech Kostro, Kostry Noski (pow. wysokomazowiecki),
- SILNA – Wiesław Wojno,
- EMI – Emilia i Grzegorz Kuleszowie.
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski