StoryEditorŻywienie krów

TMR i pasze treściwe wpływają na wydajność, a pastwisko na zdrowie krów

01.04.2019., 12:04h
Ponad pół wieku prowadzenia nieprzerwanej oceny użytkowości mlecznej zaowocowało wydajnością 10 700 kg mleka uzyskaną od przeciętnej krowy w 305-dniowej laktacji. To praca trzech pokoleń, którą kontynuują Anna i Karol Piątkowscy, cały czas notując wzrost mleczności w oborze wolnostanowiskowej z 2007 roku.
Obiekt inwentarski o wymiarach 32 x 20 m posiada stół paszowy o szerokości 4,5 m. Lewe większe skrzydło przeznaczone jest dla krów dojnych, obok w przybudówce (12 x 12,5 m) zamontowano halę udojową 2 x 4 stanowiska typu rybia ość, z której mleko trafia do schładzalnika o pojemności 3 tys. l. Po prawej stronie stołu paszowego znajdują się boksy dla jałówek i krów zasuszonych. Płytkościółkowe legowiska ścielone są słomą. Obornik usuwany jest za pomocą ładowarki.

Bez włókna się nie da

Od 2010 roku hodowcy użytkują wóz paszowy Kuhn Euromix z jednym ślimakiem pionowym. Aby dostosować jego możliwości do rosnącej liczebności stada, rolnik zamówił oryginalne nadstawki u producenta, dzięki czemu pojemność kosza zwiększyła się z 8 do 10 m3. Jednak to i tak dziś jest już zbyt mało. Karol Piątkowski sam dorabia noże tnące wymieniane na ślimaku, gdyż jak zauważył, te jego produkcji są bardziej wytrzymałe niż ogólnodostępne na rynku.

Przejście na dawkę TMR to przede wszystkim mniej pracy fizycznej dla nas, ale więcej zużytego paliwa. Co do kwestii wydajności, to utrzymała się ona na podobnym poziomie. Dopiero po roku stoso...
Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 04:21