Pierwsze spotkanie hodowców po pandemii
Odbyło się kolejne spotkanie hodowców, podsumowujące wyniki oceny użytkowości mlecznej, co miało miejsce 17 marca w Makowie Mazowieckim. Tym razem wyróżniono producentów mleka za osiągnięte wyniki z dwóch lat (2021 i 2020), wszak z powodu pandemii rolnicy nie mogli spotkać się przed rokiem.
Zebranie otworzył i poprowadził Marek Niestępski, prezes koła hodowców powiatu makowskiego. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Waldemar Plantowski – prezes MZHBiPM, wicestarosta makowski Dariusz Wierzbicki, Janusz Celmer z ARiMR w Makowie Mazowieckim, a także dyrektor Michał Rodak oraz doradca hodowlany Janusz Tercjak wraz z pracownikami z PFHBiPM.
Rekordzistki wydajności życiowej
W 2020 r. na terenie powiatu makowskiego odnotowano jedną krowę stutysięczniczkę, która przekroczyła za życia wydajność 100 tys. kg mleka, a dokładnie w 9 laktacjach dała 102 079 kg mleka, to Szymka 1 z hodowli Sławomira Rupińskiego z Rogowa. Zaś w roku 2021 były już trzy takie krowy na Ziemi Makowskiej: Loncia 1 z hodowli Andrzej Grabowskiego z Rupina – dała 105 724 kg mleka w 11 laktacjach, Truskawka 1 z obory Henryka Buty z Rafałów – wyprodukowała 102 795 kg mleka w trakcie 12 laktacji oraz Łamaga 6 z hodowli Marcina Przychodzkiego z Lesiewa – w 8 laktacjach dała 100 288 kg białego surowca.
Najlepsze wydajności w swoich oborach w roku 2021 na terenie powiatu makowskiego osiągnęli:
- Bogusław Krępski z Rogowa – 12 451 kg mleka, stado 106 krów;
- Andrzej Szczepański ze wsi Pomaski Wielkie – 12 446 kg mleka, stado 154 krów;
- Artur Stańczak ze Starego Szelkowa – 12 421 kg mleka, stado 27 krów;
- Przemysław Kaczorek ze wsi Przytuły – 12 046 kg mleka, stado 80 krów;
- Michał Franczak ze wsi Przytuły – 11 953 kg, stado 86 krów;
- Jan Choromański z Sypniewa – 11 860 kg mleka, stado 50 krów;
- Marcin Przychodzki z Leśniewa – 11 522 kg mleka, stado 48 krów;
- Łukasz Majkowski z Jarzył – 11 465 kg mleka, stado 72 krów;
- Marek Gogolewski ze wsi Chełchy Iłowe – 11 435 kg mleka, stado 167 krów;
- Irena Gutowska ze wsi Zamość – 11 388 kg mleka, stado 42 krów.
W 2020 roku wśród pierwszej dziesiątki pod względem wydajności w powiecie makowskim uplasowali się: Artur Stańczak, Andrzej Szczepański, Przemysław Kaczorek, Bogusław Krępski, Arkadiusz Błachnio, Łukasz Majkowski, Michał Franczak, Sławomir Budny, Andrzej Gogolewski, Krzysztof Grochowski.
- Od lewej: dyrektor Michał Rodak z PFHBiPM, prezes MZHBiPM Waldemar Plantowski, Artur Stańczak, Andrzej Szczepański, Marek Niestępski – prezes makowskiego koła hodowców
Hodowców osiągających najlepsze wyniki w latach 2020 i 2021 nagrodzono statuetkami, które wręczyli: prezes MZHBiPM Waldemar Plantowski, prezes makowskiego koła hodowców Marek Niestępski oraz dyrektor Michał Rodak z PFHBiPM. Oddzielne wyróżnienia dla hodowców ufundował również starosta makowski Zbigniew Deptuła, w imieniu którego rolnikom pogratulował jego zastępca Dariusz Wierzbicki.
- Nagrodzeni hodowcy, od lewej: Łukasz Majkowski i Arkadiusz Błachnio
Opłaca się być w MZHBiPM
Prezes Waldemar Plantowski poinformował hodowców, że wybór nowych władz w kołach powiatowych Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka odbędzie się w listopadzie i grudniu br. Następnie w lutym 2023 roku odbędą się wybory nowych władz MZHBiPM na VI kadencję przypadającą na lata 2023–2026. Prezes Plantowski zaprezentował również listę firm partnerskich, które współpracują z MZHBiPM na zasadach specjalnych rabatów udzielanych na zakupy członkom tego związku.
– MCHiRZ Łowicz oferuje członkom naszego związku nasienie swoich najwyżej wycenionych buhajów z rabatem 40% od ceny katalogowej. Firma Can Agri dostarcza naszym członkom kolczyki dla bydła po specjalnej cenie 3 zł/szt. a duplikaty po 1,50 zł/szt. W firmie Chemirol możemy robić zakupy z rabatami w ramach „Programu Lider”. Ubojnia Eco Beef z siedzibą w Węgrzynowie udziela promocyjnej ceny członkom MZHBiPM za dostarczone bydło, powiększonej o 20 gr/kg WBC w przypadku jałówek i krów oraz o 10 gr/kg WBC w przypadku byków. Hurtownia paliw ŻAR z Siedlec sprzedaje członkom naszego związku paliwo w cenie obniżonej o 18 groszy na litrze w stosunku do aktualnego cennika. Również firma One Power udziela 10-procentowego rabatu na instalacje fotowoltaiczne. Inne firmy, z którymi również współpracujemy, a członkowie naszego związku mogą liczyć u nich na specjalne rabaty to: Małopolska Hodowla Roślin, EP Energia, Precon Polska oraz Nanobiosol – powiedział prezes MZHBiPM Waldemar
Plantowski, jednocześnie przypominając o wzorowej współpracy związku z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Zważywszy na przedstawione promocje i upusty cenowe udzielane członkom związku i fakt, że roczna składka członkowska to tylko 50 zł, można śmiało powiedzie, że opłaca się być w takim związku hodowców.
Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele firm sponsorskich takich jak: Stabilero, DSV, MCHiRZ Łowicz, Blattin, KWS, Winston Wolf, Chemirol i One Power.
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 14/2022 na str. 58. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.