StoryEditorRozród krów

Transfer zarodków znacznie przyspiesza postęp hodowlany

04.05.2021., 14:05h
Grażyna i Stanisław Rogalscy prowadzą hodowlę bydła mlecznego i od dawna starają się korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Ich krowy już od kilkunastu lat otrzymują paszę treściwą za pomocą robota. Gospodarze niedawno chcąc przyspieszyć postęp genetyczny w stadzie zastosowali transfer zarodków. Stanisław Rogalski zapowiada, że planuje wykorzystywać tę metodę na szerszą skalę.

Nie burzymy starych budynków

Krowy w gospodarstwie państwa Rogalskich utrzymywane są w oborze, która była już dwukrotnie rozbudowywana.

Stale powiększamy budynki inwentarskie, jednak stosujemy przy tym jedną zasadę – nie burzymy przy tym obiektów wybudowanych przez poprzednie pokolenia. Najstarszą część obory wybudował mój tata w latach 70. i jest w niej 10 stanowisk. Do niej w 1997 roku dobudowałem część na 28 stanowisk. Natomiast w 2018 roku dobudowaliśmy kolejne 22 stanowiska. Około 15 lat temu, chcąc uzyskać pomieszczenie na jałówki i opasane buhaje, rozbudowałem budynek z lat 60. – wyjaśnia Stanisław Rogalski.

Wszystkie stanowiska dla krów mlecznych ścielone są słomą, a obornik usuwany jest zgarniaczami hydraulicznymi. Dój prowadzony jest za pomocą dojarki przewodowej na 8 aparatów. Jałówki i buhaje utrzymywane są luzem w kojcach na głębokiej ściółce.

Robot do zadawanie pasy treściwej znacznie usprawnia pracę

Od 2019 roku w gospodarstwie używany jest wóz paszowy Alima-Bis o pojemności 8 m3. W skład PMR-u wchodzi sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy, DDGS, śruta z pszenżyta, sól pastewna, witaminy, bufor. Krowy premiow...
Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 08:17