StoryEditorDobry hodowca

Tu krowy nie znają smaku kukurydzy, ale ich średnia wydajność to aż 8500 kg mleka

24.03.2022., 14:03h
70 ha użytków zielonych, z których większość położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie siedliska, stwarza doskonałe warunki do prowadzenia letniego wypasu bydła. Tak właśnie jest w gospodarstwie Jana Kopp-Ostrowskiego, który podkreśla, że naturalne, letnie żywienie pozwala obniżyć koszty produkcji mleka, co w ostatnim czasie, przy stale rosnących kosztach produkcji, na ogromne znaczenie.

Niezliczone zalety wypasu krów

Pastwiskowanie to w mojej opinii bardzo korzystny dla zwierząt i hodowcy system żywienia – zaznaczył Jan Kopp-Ostrowski. – Krowy są przede wszystkim zdecydowanie zdrowsze, bo ruch, słońce i świeże powietrze dobroczynnie wpływają na kondycję stada. Krowy wychodzą na łąki najwcześniej, jak to tylko możliwie i przebywają na nich najdłużej, jak się da. Dodatkowym atutem tego systemu jest również możliwość korzystania z dopłat.

Dlaczego hodowcy zrezygnowali z uprawy kukurydzy?

Trawy są również podstawą zimowej dawki pokarmowej, bowiem hodowcy należą do nielicznego obecnie grona mlecznych gospodarstw, w których zrezygnowano z uprawy kukurydzy.

Przede wszystkim dlatego, że posiadamy ogromny areał użytków zielonych, który – w liczącym 125 ha gospodarstwie – zajmuje aż 70 ha. Są to zarówno trwałe, jak i użytki zakładane na gruntach ornych. Kolejnym kontrargumentem uprawy kukurydzy są bardzo wysokie koszty oraz fakt, że w naszym rejonie plantacje dosłownie masakrowane są przez dziką zwierzynę – wyjaśniał pan Jan.
Dziś w tej uwięziówce utrzymywanych jest 40 krów dojnych, jednak, jak wszytko na to wskazuje, w niedalekiej przyszłości zwierzęta przeprowadzone zostaną do nowego wolnostanowiskowego obiektu, którego budowę planuje syn pana Jana Kopp-Ostrowskiego
  • Dziś w tej uwięziówce utrzymywanych jest 40 krów dojnych, jednak, jak w...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. styczeń 2025 18:07