StoryEditorChoroby krów

U krów z ketozą wydajność mleczna spada nawet o 30%

13.01.2021., 14:01h
Ketoza jest jedną z najczęstszych chorób przemiany materii u bydła. Prowadzi do poważnych strat ekonomicznych wynikających z obniżenia mleczności, zaburzeń w rozrodzie i zwiększonej podatności zwierząt na zakażenia drobnoustrojami. Straty mleczności w ciągu jednej laktacji przy ketozie mogą sięgać nawet 30%.

W jaki sposób okres poporodowy sprzyja ketozie?

W okresie poporodowym (a także w kilku ostatnich dniach przed wycieleniem) krowy wysokowydajne nie są zdolne do pobierania takiej ilości energii (paszy), która pokrywałaby zapotrzebowanie energetyczne na produkcję mleka (i siary). Dotyczy to ponad 80% krów o wysokim potencjale produkcyjnym i przyczynia się do powstania ujemnego bilansu energetycznego.

W celu zminimalizowania tego ujemnego bilansu organizm krowy uwalnia zapasy zgromadzone w postaci tkanki tłuszczowej. Jednakże metaboliczny szlak spalania kwasów tłuszczowych zostaje zablokowany wobec braku glukozy. Dlatego też część kwasów tłuszczowych ulega estryfikacji odkładając się w postaci tłuszczu wątroby, co wywołuje zespół stłuszczonej wątroby, a część zostaje przekształcona w związki ketonowe, które kumulowane są we krwi. Ich toksyczne działanie oraz upośledzenie komórek nerwowych, na skutek obniżenia poziomu glukozy we krwi, to bezpośrednie przyczyny ketozy. Ketoza najczęściej występuje u krów pomiędzy 3. a 6. tygodniem laktacji.

Jak wyeliminować problem ketozy ze swojego stada?

Jeśli ustrzeżemy się kilku podstawowych błędów ż...
Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 23:51