Zapadła ostateczna decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL z Grajewa. Według Prezesa UOKIK Tomasza Chróstnego spółdzielnia stosowała nieuczciwe praktyki wobec dostawców mleka, a tym samym jej członków. Przedsiębiorstwo zostało wezwane do zaprzestania ich stosowania oraz naprawy wyrządzonych szkód. Według Urzędu umowy kontraktacji opracowane przez spółdzielnię zawierały niekorzystne dla kontrahentów postanowienia. Takie podejście nie pozwalało na budowę partnerskich relacji, negatywnie wpływało na stabilność warunków działania rolników oraz naruszało ich interesy ekonomiczne.
Jak Mlekpol ma skorygować nieuczciwe praktyki?
Według UOKiK-u nieuczciwe praktyki Mlekpol ma skorygować poprzez:
- wprowadzenie nowego wzorca umowy na dostawę mleka oraz cennika, w których zawarte są wszelkie warunki dostaw, np. wymagane parametry jakości mleka, zasady realizacji dostaw, kary umowne (wcześniej rozproszone w różnych aktach wewnętrznych spółdzielni),
- obowiązek uzyskania zgody dostawcy na zmianę cennika skupu mleka i wprowadzenie jasnych procedur w tym zakresie,
- rezygnację Mlekpolu z możliwości obniżania ceny płaconej dostawcy za mleko wyłącznie z powodu wypowiedzenia umowy,
- zwolnienie producenta z obowiązku dostawy mleka w przypadku wystąpienia okoliczności od niego niezależnych (np. choroby zwierząt, awarii, wprowadzenia administracyjnych ograniczeń przemieszczania się). Przed zmianami tylko Mlekpolowi przysługiwało prawo do nieodebrania mleka w razie wystąpienia siły wyższej,
- umożliwienie weryfikacji przez dostawców badań jakości mleka wykonywanych przez Mlekpol w niezależnym od niego laboratorium (ocena jakości ma wpływ na przyjęcie mleka i jego cenę).
Mlekpol uniknie kary
Spółdzielnia zobowiązała się do wprowadzenia zmian wobec czego może uniknąć kary. Mogła wynieść ona aż 3% obrotu firmy. To kwota powyżej 150 milionów złotych. Warunkiem nie nakładania jej na spółdzielnię jest właśnie kwestia podejścia zarzutów. Zarządzający Mlekpolem po ich przedstawieniu zobowiązali się do zmiany poprzedniego stanu i usunięcia nieprawidłowości. Dostawcy mają być również powiadomieni w ciągu 60 dni o możliwości zawarcia nowej umowy.
UOKiK prowadzi postępowania w innych mleczarniach
Jednocześnie prezes UOKiK w swojej wypowiedzi poinformował o toczącym się postępowaniu w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole oraz wszczętych postępowaniach wyjaśniających w OSM w Garwolinie, OSM w Jarocinie i SM w Głubczycach.