Utrzymywać cielęta razem czy osobno?
W nowym badaniu opublikowanym w Journal of Dairy Science, a przeprowadzonym przez naukowców z Wydziału Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Florydy, zajęto się wpływem socjalizacji młodych cieląt na ich zachowanie, zdrowie i przyszłą wydajność.
Oprócz potrzeb takich jak: pokarm, woda, schronienie i opieka medyczna, niezwykle ważnym aspektem dobrostanu zwierząt, jest kontakt społeczny. Najbardziej popularne w odchowie cieląt są oczywiście budki indywidualne, za którymi przemawia wspomaganie zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych oraz biegunki będące główną przyczyną śmiertelności cieląt. Indywidualne utrzymanie ułatwia także kontrolę stanu zdrowotnego i pobrania paszy każdego cielęcia.
Czy pojedyncze utrzymanie cieląt jest uzasadnione?
Naukowcy z Uniwersytetu Florydy zbadali, czy jednak pojedyncze utrzymanie cieląt jest uzasadnione i jakie może mieć niezamierzone konsekwencje. Biorąc pod uwagę różne względy praktyczne, wiek wprowadzenia cieląt mlecznych do budynków socjalnych różni się w zależności od gospodarstwa. Różny wiek pierwszej socjalizacji może wpływać na rozwój behawiora...