StoryEditorWiadomości rolnicze

Uwaga na poziom wapnia

15.12.2016., 12:12h
Trudne porody, opóźnienia w inwolucji macicy oraz zatrzymanie łożyska, to konsekwencje wystąpienia subklinicznej hipokalcemii. Wskutek niedoboru wapnia zmniejsza się kurczliwość mięśni, w tym przedżołądków i trawieńca, przez co zmniejsza się apetyt krów, a stąd już krótka droga do ujemnego bilansu energii, stłuszczenia wątroby, ketozy czy przemieszczenia trawieńca.

Skuteczne zapobieganie klinicznej i subklinicznej hipokalcemii powinno polegać na przestrzeganiu kilku zasad żywieniowych.

W okresie przygotowawczym do porodu należy stosować dietę niskowapniową i niskopotasową. Struktura dawki, zawartość włókna surowego i węglowodanów powinna być optymalna. Problemem w tej kwestii jest jednak ustalenie dawki pokarmowej z niską zawartością Ca i K, szczególnie w stadach żywionych sianem z lucerny i koniczyny lub kiszonką z koniczyny.

W oborach, gdzie zmniejszenie Ca i K w dawce jest niemożliwe, należy stosować dodatek kwaśnych soli, które zwiększają zawartość anionów w diecie. Poprzez osiągnięcie podwyższonego stężenia anionów, wzbudzamy jednak powstanie nieznacznej kwasicy metabolicznej, która wpływa na zwiększenie mobilizacji wapnia z układu kostnego. Głównym źródłem anionów mogą być chlorki lub siarczki, szczególnie zaś dobrze przyswajalne są chlorki w dawce opartej na ziarnach soi. Nasilenie powstającej kwasicy metabolicznej trzeba kontrolować przez np. pomiar pH moczu, które w takim przypadku powinno wynosić 6–6,8. Kwasica metaboliczna trwająca u krów przez 3 dni jest wystarczająca do uregulowania procesów równowagi wapnia w organizmie i zapobiega występowaniu porażenia poporodowego.

Skutecznym sposobem zapobiegającym hipokalcemii jest także podawanie krowom łatwo przyswajalnych związków wapnia, tak w okresie okołoporodowym, jak i w laktacji. Można podawać propionian wapnia w dawce 100–150 g na krowę dziennie, w okresie na 10 dni przed porodem, do 10–20 dni po porodzie.

Innym, bardzo przydatnym w tym okresie związkiem jest chlorek wapnia, ale tylko w postaci żelu (bo jest najchętniej pobierany przez zwierzęta), który może być stosowany zarówno przed porodem, jak i po porodzie. B.D.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 17:57