StoryEditorCielęta

Wady i zalety podawania cielętom siary za pomocą sondy

28.02.2022., 14:02h
Wiele badań potwierdza, że ponad 30% cieląt pozostających z matką nie ssie siary w pierwszych 4 godzinach po wycieleniu. Ponadto, nawet 40% cieląt, aby w ogóle podjęło próbę picia siary wymaga pomocy człowieka w pierwszych godzinach życia.

Sondowanie cieląt coraz bardziej powszechną metodą podawania siary

Nie potrzeba zatem więcej argumentów przemawiających za tym, że wydojenie krowy i podanie cielęciu siary jest jak najbardziej korzystne. Jeżeli nie mamy pewności czy pozostawiony z matką osesek wypił wystarczającą ilość dobrej jakości siary, ryzykujemy jego zdrowie.

Coraz powszechniejszą praktyką odpajania staje się podawanie cielętom siary za pomocą sondy. Sposób ten zapewnia podanie cielętom precyzyjnie obliczonej ilości siary, co ma ogromne znaczenie w przypadku zwierząt urodzonych w wyniku ciężkiego porodu lub tych, które nie wykazują odruchu ssania i nie miałyby szans na samodzielne pobranie siary. Jest jednak małe, ale… Otóż, wielokrotne żywienie sondą może przyczyniać się do zaniku odruchu ssania u cieląt, co sprawia, że później nie chcą one pobierać mleka ze smoczka. Bardzo istotna jest tutaj także umiejętność odpajania sondą. Błąd w technice może bowiem doprowadzić do zachłyśnięcia się, a nawet uszkodzenia przełyku i gardła.

Butelka ze smoczkiem zaspokaja potrzebę ssania i stymuluje produkcję śliny

Z kolei odpajając cielęta butelką lub wiad...
Pozostało 59% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 17:49