StoryEditorWiadomości rolnicze

Wielka spółdzielczość w małej spółdzielni

13.03.2017., 12:03h
20 minut przed rozpoczęciem Walnego odbyła się uroczysta ceremonia poświęcenia nowego samochodu-chłodni marki Mercedes, przeznaczonego do dystrybucji wyrobów. W niej uczestniczyli delegaci, członkowie rady nadzorczej, pracownicy oraz zaproszeni goście. Aktu poświęcenia dokonał ksiądz dr hab. Robert Bernagiewicz z parafii pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Głuchowie.

28 lutego odbyło się Walne Zgromadzenie Przedstawicieli Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Głuchowie. Wzięli w nim udział zaproszeni goście: Waldemar Broś – prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Edward Gnat – prezes Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, starosta powiatu skierniewickiego – Mirosława Belina, członek zarządu Powiatu Skierniewickiego – Andrzej Supel, przewodniczący Rady Gminy Głuchów – Stanisław Bartkowicz, wójt gminy Głuchów – Andrzej Kowara, prezes GS w Głuchowie – Józef Sołwiński, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Głuchowie – Honorata Hojnicka, właściciel Zakładu Budowlanego – Władysław Grad oraz przedstawiciel Ośrodka Szkoleniowo-Doradczego MERITUM – Adam Michalski.

Na przewodniczącego wybrano Pawła Szymczaka, który w dniu Walnego został po raz 4 ojcem. Urodził mu się syn Jaś. Składamy serdeczne gratulacje. Bogusława Pietrzyk została sekretarzem zebrania. Natomiast asesorami zostali: Andrzej Topolski i Honorata Mikina.

Po przebrnięciu przez wszelkie wymagane kwestie formalne, przewodniczący zebrania Paweł Szymczak, który jest również przewodniczącym rady nadzorczej wygłosił sprawozdanie z jej działalności w 2016 roku: – Rada nadzorcza w ub.r. odbyła 12 posiedzeń. Jej skład przedstawiał się następująco: Paweł Szymczak – przewodniczący rady nadzorczej, Wojciech Walas – wiceprzewodniczący rady nadzorczej, Dorota Kowalczyk – sekretarz rady nadzorczej, Bogusława Pietrzyk – członek prezydium, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, Andrzej Topolski – członek prezydium, przewodniczący Komisji Hodowli Skupu oraz członkowie: Andrzej Leszczyński, Zdzisław Perski, Ryszard Gruchała, Honorata Mikina, Marek Kowalczyk, Zbigniew Wiosna, Mirosław Dziąg, Mirosław Rosiński.

Główne tematy posiedzeń to: sytuacja finansowa spółdzielni, sytuacja mleczarstwa w Polsce, sprawy inwestycyjne spółdzielni, ceny mleka w skupie, sprzedaż artykułów mleczarskich i jakość surowca. Nasza rada działa w trosce o dobro interesów dostawców, jak i spółdzielni. Wiele czasu poświęcono problemom jakości i cenie skupu mleka. Debatowano jak pomóc rolnikom w uzyskiwaniu wysokiej jakości surowca w skupie. Dążymy do współpracy z rolnikami, pracownikami, radą nadzorczą i zarządem spółdzielni. Rada nadzorcza dziękuje zarządowi, dostawcom i pracownikom za współpracę. Mimo problemów, jakim musieliśmy stawić czoła na posiedzeniach rady, współpraca układała się dobrze. Każda spółdzielnia, jej władza samorządowa powinna pozostać aktywna dla ludzi niezależnie od ich poglądów politycznych i światopoglądowych.



Następnie sprawozdanie z pracy zarządu przedstawiła prezes Teresa Jędraszek.

Spółdzielczość w Unii Europejskiej ma mocniejszą pozycję niż w Polsce. W przeszłości spółdzielczość miała ogromny wpływ na rozwój Polski i myślę, że przy mądrym podejściu oraz właściwym wykorzystaniu potencjału istniejących spółdzielni, miałaby ogromny wpływ na jeszcze lepszy rozwój Polski. Jakby nie patrzeć, spółdzielnia, to lokalny rynek pracy, solidny płatnik, bez dorabiania na czarno. Spółdzielnia opiera swoją działalność na takich wartościach jak samopomoc, samoodpowiedzialność, demokracja, równość, sprawiedliwość i solidarność – stwierdziła prezes Teresa Jędraszek.

– Ta mała spółdzielnia jest odzwierciedleniem tych wartości, o których mało mówi się w obecnych trudnych czasach w których Polacy się po prostu nie szanują. O tym dużo mówił w swoim wystąpieniu prezes Edward Gnat, kierujący Rejonowym Związkiem Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łowiczu. Wracając do sprawozdania, to skup mleka w 2016 roku wyniósł prawie 8 milionów 200 tysięcy litrów zaś cena skupu mleka to 1 zł 24 groszy brutto. Na to zapracowało 241 dostawców, z czego 87 dostarczyło 85,7 procenta całości skupowanego mleka.

– Twarogu półtłustego, naszego podstawowego produktu, sprzedaliśmy w 2016 roku 951 ton, twarogu tłustego – 215 ton, a chudego – 105 ton. Łącznie w 2016 roku wyprodukowaliśmy około 1285 ton twarogu – powiedziała prezes Teresa Jędraszek.

Wyprodukowano też około 290 ton masła metodą tradycyjną, a także pewne ilości kefiru, śmietan oraz mleka spożywczego.

Spółdzielnia zakończyła 2016 rok zyskiem netto sięgającym 50 tysięcy złotych, przy przychodach przekraczających sumę 17 milionów 788 tysięcy złotych. Fundusz udziałowy na koniec 2016 roku, to jeden milion 859 tysięcy złotych, a zasobowy to ponad 1 milion 358 tysięcy złotych.

Ta mała firma ma więc solidne podstawy ekonomiczne.

– Nasza spółdzielnia bierze udział we wszelkiego rodzaju konkursach, promocjach oraz wystawach, które ze względu na swój charakter pozwalają docenić rosnącą jakość naszych produktów, wypromować je, a co najważniejsze klienci poznają ich walory smakowe poprzez degustację. Doceniając dane nam możliwości udziału w wystawach, staraliśmy się wykorzystać je w jak najlepszym interesie mleczarni. Braliśmy udział w targach „Polski Producent Żywności” w Łodzi. Spółdzielnia otrzymała nagrodę za masło osełka, która jest jednocześnie nominacją do nagrody „Polski Producent Żywności". Na targach rolnych, które odbyły się w Bratoszewicach otrzymaliśmy puchar Marszałka Województwa Łódzkiego za wysoką jakość śmietanki kremówki 30%. Na wystawie „Tygiel Smaków” w Łodzi spółdzielnia otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego – Tygiel za twaróg pełnotłusty. Zaś na targach „Mleko Expo” spółdzielnia otrzymała nagrodę za najwyższą jakość masła extra oraz nagrodę za wysoką jakość śmietany i śmietanki. Ponadto Agencja EMS w Warszawie przyznała spółdzielni tytuł „Orzeł Agrobiznesu 15-lecia” za sukcesy rynkowe, wysoką jakość produktów oraz za zadowolenie konsumentów z firmy i jej produktów – zakończyła swoją wypowiedź prezes Teresa Jędraszek.

Bardzo wysoko działalność głuchowskiej spółdzielni – jej wyniki ekonomiczne, jak i spółdzielczy sposób gospodarowania ocenił prezes Waldemar Broś. Jego zdaniem, największym zagrożeniem dla obecnej – stosunkowo niezłej- kondycji mleczarstwa są olbrzymie zapasy mleka w proszku będące skutkiem unijnej interwencji.

Te 470 tysięcy ton powinno wyjechać poza Unię – do biednych państwa, albo należy ten proszek przeznaczyć na cele paszowe. Mówiłem o tym ministrowi Krzysztofowi Jurgielowi podczas spotkania w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich - stwierdził prezes Waldemar Broś.

Na zakończenie należy poinformować, że w głosowaniu jawnym prezes Teresa Jędraszek oraz członek zarządu Maria Kierener otrzymały stuprocentowe absolutorium.

Krzysztof Wróblewski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 11:08