Emisja metanu jest cechą osobniczą u krów
Tak właśnie wynika z badań przeprowadzonych na holenderskim Uniwersytecie w Wageningen. Do badań wykorzystano dane z tzw. „snifferów”, które określały stężenie metanu w wydychanym powietrzu w korytach robotów udojowych każdej krowy, podczas każdego doju. Następnie dla każdej krowy obliczono średnią tygodniową stężenia metanu.
W ten sposób zebrano prawie 75 000 danych na temat produkcji metanu od ponad 7000 krów mlecznych w 68 holenderskich gospodarstwach mlecznych.
Przy okazji zbadano także związek genetyczny pomiędzy emisją metanu a takimi cechami, jak: produkcja mleka, pobranie paszy i masa ciała i okazało się, że zależności między tymi cechami są słabe, co oznacza, że emisja metanu jest cechą odrębną. Hodowla ukierunkowana na niższą emisję metanu może zatem iść w parze z poprawą produkcji mleka i efektywności wykorzystania paszy.
Powstanie wartość hodowlana dla produkcji metanu przez krowy
Badania stanowią obecnie podstawę do obliczenia wartości hodowlanej dla metanu, które holenderska organizacja hodowlana CRV (zajmuje się wyceną wartości hodowlanych wszystkich holenderskich buhajów oraz prowadzi księgi hodowlane) zamierza wprowadzić już w kwietniu przyszłego roku.
Beata Dąbrowska
Za Veeteelt.nl