StoryEditorSpółdzielnie mleczarskie

Wypasiony Piknik Mlekovity 2022 [ZDJĘCIA]

16.08.2022., 14:08h
Z okazji jubileuszu 30-lecia marki Mlekovita, 31 lipca 2022 r. w Wysokiem Mazowieckiem odbył się Wypasiony Piknik. Jego celem było nie tylko świętowanie trzech dekad rozwoju marki, ale także promowanie mleka i produktów mlecznych. Dariusz Sapiński – prezes zarządu Grupy Mlekovita uhonorował również osoby i firmy szczególnie zasłużone w rozwoju produkcji mleka.

Wypasiony Piknik z okazji jubileuszu marki Mlekovita

Wypasiony Piknik to drugie z ośmiu wydarzeń zaplanowanych dla uświetnienia jubileuszu 30-lecia marki Mlekovita. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in.:

  • ekscelencja Tadeusz Bronakowski – biskup łomżyński,
  • Lech Kołakowski – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi,
  • Jarosław Zieliński – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Jacek Bogucki – senator Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Bohdan Józef Paszkowski – wojewoda podlaski,
  • profesor Henryk Wnorowski – członek Rady Polityki Pieniężnej.

Dariusz Sapiński – prezes zarządu Grupy Mlekovita podczas otwarcia Wypasionego Pikniku powiedział:

Do organizacji Pikniku skłonił przypadający w tym roku jubileusz marki Mlekovita. Jest to silna, dobrze zorganizowana grupa będąca w dobrej kondycji działająca zarówno na krajowym, jak i zagranicznych rynkach. To, co nas wyróżnia, to znakomici hodowcy, sprawny system logistyczny, produkcyjny, skupowy i rozpoznawalna marka, która funkcjonuje od 30 lat. Mam ten niezwykły przywilej, że stoję za sterami Mlekovity od blisko czterech dekad, a całe swoje zawodowe życie – już ponad 43 lata – poświęciłem tylko jednej, jedynej firmie. Dzięki temu z wielką przyjemnością, ale także ogromną satysfakcją, mogę brać twórczy udział w jej rozwoju i zmianach – szczególnym sentymentem darzę te najbardziej postępowe, które pchnęły firmę na nową drogę rozwoju. Jedna z takich rewolucyjnych zmian dokonała się dokładnie 30 lat temu, gdy opracowałem logo i nazwę, która wyróżniła najpierw nasz zakład, położony tutaj, na Podlasiu, w sercu polskiego mleczarstwa, a potem całą ogólnopolską grupę spółdzielni mleczarskich – stwierdził dobitnie prezes Dariusz Sapiński.

Mlekovita oferuje swoim dostawcom najwyższą cenę za surowiec w kraju

Za lipiec wypłaciliśmy jubileuszową premię w wysokości 10 groszy do litra, a w sierpniu premię kukurydzianą. Cena mleka, jaką zapłaciła za sierpień Mlekovita, jest najwyższą w kraju – dodał. – Wszyscy wiemy, że w kraju mamy wysoką inflację, ale my naszą ceną w skupie mleka ją wyprzedzamy. Słyniemy nie tylko z jakości produkcji, ale również z łatwości dostępu do niej. Nasze wyroby dostępne są we wszystkich sieciach handlowych oraz sklepach na terenie całego kraju, Europy, świata. Nasza grupa składa się z 22 zakładów, najnowszy i najnowocześniejszy z nich znajduje się w Wysokiem Mazowieckiem. Oprócz niego mamy zakłady w Baranowie w woj. mazowieckim, 4 zakłady w woj. warmińsko-mazurskim: w Lubawie, Działdowie, Suszu, Morągu. Zakłady w Świeciu, Kościanie, Koźminie i Kaliszu w woj. wielkopolskim. W woj. podkarpackim pracują nasze zakłady w Trzebownisku i Sanoku. Posiadamy też zakłady w Pilicy w woj. śląskim oraz w Ostrowcu Świętokrzyskim. Natomiast w Lubelskiem pracują nasze zakłady w Białej Podlaskiej, Łaszczowie i Tomaszowie Lubelskim, w woj. zachodniopomorskim zakład w Pyrzycach, a w woj. małopolskim – zakład w Zakopanem. Posiadamy 34 centra dystrybucyjne usytuowane głównie w dużych miastach, takich jak: Warszawa, Łódź czy Białystok. Posiadamy 147 własnych sklepów nabiałowych, wśród nich ten, przed którym dziś się znajdujemy, a mieści się on w centrum handlowym przy ul. Białostockiej w Wysokiem Mazowieckiem. Na nim znajduje się hasło reklamowe „Największy wybór nabiału w Europie”, taka jest prawda, bo nasza oferta obejmuje listę asortymentową liczącą 1555 pozycji. Każdego roku staramy się wprowadzać coś nowego, by jak najlepiej wykorzystać wszystkie składniki mleka. Nasze nowe wyroby to beztłuszczowa seria SKYR oraz białka serwatkowe WPC 80 charakteryzujące się bardzo dużą wartością odżywczą i biologiczną.

Goście uczestniczący w Wypasionym Pikniku z okazji 30-lecia marki Mlekovita

  • Goście uczestniczący w Wypasionym Pikniku z okazji 30-lecia marki Mlekovita
  • Zaproszeni goście wraz z Dariuszem Sapińskim wznieśli toast szklanką Wypasionego mleka
Gwiazdą Wypasionego Pikniku był zespół Szpilki
  • Gwiazdą Wypasionego Pikniku był zespół Szpilki

Moce przerobowe zakłądów Mlekovity to 8 mln l mleka dziennie

W dalszej części wystąpienia Dariusz Sapiński mówił o tym, co wyróżnia Mlekovitę.

W 100 procentach jesteśmy polską firmą, której udziałowcami są hodowcy bydła mlecznego, producenci mleka z terenu całego kraju oraz pracownicy. Nasze moce przerobowe wynoszą obecnie 8 mln l mleka dziennie. Ostatnie 3 lata to trudny czas, w którym spora grupa rolników zrezygnowała z hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka, ale mimo to odnotowaliśmy dynamikę w skupie na poziomie 104 proc. Dysponujemy 185 liniami produkcyjnymi, jest to nowoczesny park maszynowy zakupiony w ciągu ostatnich kilku lat, który spełnia wszelkie reżimy sanitarne, weterynaryjne, techniczne. Oczywiście obecne wymogi największych firm światowych są coraz wyższe i nie tylko jest prowadzona kontrola produktów, ale również warunków, w jakich są produkowane. Szacunki mówią, że z Mlekovitą związanych jest ponad 1 mln osób. Jesteśmy grupą, która należy do strategicznych zakładów. W razie problemów z dostępnością energii elektrycznej oraz gazu, zakłady grupy nie będą cierpiały z tego powodu. W ciągu ostatnich lat, nie wiedząc jeszcze o tym, że mogą się pojawić poważne problemy z dostępnością nośników energii, przeprowadziliśmy szereg inwestycji mających zagwarantować nam różnego rodzaju możliwości zaopatrzenia w energię. Nie musimy czekać, by otrzymać prąd czy gaz z sieci, ale we własnym zakresie produkujemy prąd, nie musimy wykorzystywać wyłącznie gazu, mamy bowiem lekki olej, węgiel oraz biogaz z naszej oczyszczalni ścieków produkując prąd oraz ciepło. Obecnie kończymy inwestycję związaną z budową instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,3 megawata. I za 2 lata powinniśmy się stać niezależni energetycznie. Gwarantuję, że inwestycje w rozwój gospodarstw, nowe obory, inwestycje w hodowlę i produkcję mleka są perspektywiczne i że Polska, podlaska specjalizacja w produkcji mleka jest właściwym kierunkiem i jesteśmy bardzo dobrym przykładem, że gwarantujemy odbiór mleka oraz że płacimy bardzo dobrze za surowiec. Mleko to zdrowie i nie wynika to tylko z mądrości ludowych, ale i z badań naukowych. Nasze dzisiejsze spotkanie ma również przekonać o konieczności promowania polskiej zdrowej żywności, są oczywiście alternatywy dla mleka, można bez niego żyć, ale co to za życie. Uważam, że polskie złoto, jakim jest produkowane w Polsce mleko, nadal będzie ważne, jest wysokiej jakości, a będzie jeszcze wyższej, ponieważ mamy w kraju wielu fachowców i bazę, by być liderem.

Uczestnicy Wypasionego Pikniku

  • Uczestnicy Wypasionego Pikniku

Sukces Mlekovity to nie przypadek

Pomimo tego, że jesteśmy liderem mleczarskim w Polsce, musimy stale walczyć, by mierzyć się nie tylko z dużymi zagranicznymi koncernami, ale też i małymi firmami. Wygrywamy tę rywalizację nie tylko jakością, smakiem, ale i dostępnością. Cechuje nas nie tylko skala produkcji, co jest niewątpliwą naszą przewagą, ale adekwatność ceny do jakości produktów. Niewątpliwie naszym największym atutem są hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka. Sukces Mlekovity to nie przypadek, to efekt ciężkiej, twórczej pracy oraz wytrwałość, a przede wszystkim miłość i pasja do tej ziemi i hodowli bydła. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się i przyczyniają do ciągłego rozwoju Mlekovity: 15 tysiącom naszych rolników – dostawców mleka, 5 tysiącom pracowników, kontrahentom oraz osobom i firmom współpracującym w zakresie handlu, techniki, technologii i jakości – łącznie ponad 40 tysiącom partnerów naszej firmy. „Wspólnie tworzymy lepsze jutro” – niech te słowa będą przesłaniem nie tylko dzisiejszego pikniku, ale również myślą przewodnią naszych wspólnych przyszłych działań. Nikt z nas w pojedynkę nie jest tak dobry, jak my wszyscy razem.

Gwiazda Urodzinowa Pontyfikatu Jana Pawła II dla Dariusza Sapińskiego

Zbigniew Gretka prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich wygłosił laudację związaną z osobą prezesa Dariusza Sapińskiego.

Jest mi niezmiernie miło, że mogę stanąć przed państwem i wręczyć Dariuszowi Sapińskiemu Gwiazdę Urodzinową Pontyfikatu Jana Pawła II. Jest to gwiazda jubileuszowa, a jest ich tylko 27, to tyle ile lat trwał pontyfikat papieża Polaka. Kapituła pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza postanowiła przekazać Gwiazdę za jego wielkie, miłosierne, chrześcijańskie serce okazywane chorym i cierpiącym, dzieciom skrzywdzonym przez los i człowieka, za chorych, za ofiarną pomoc przy budowie obiektów sakralnych i medycznych, za wierność Bogu, Matce Najświętszej, Ojczyźnie, zgodnie z nauczaniem świętego Jana Pawła II i błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Moi drodzy, wręczam Dariuszowi Sapińskiemu również Orła Generalskiego, bo jest on marszałkiem Mlekovity na całą Polskę i świat.

Po tych wzruszających słowach zaproszeni goście wraz z Dariuszem Sapińskim wznieśli toast szklanką Wypasionego mleka.

Województwo podlaskie jest liderem produkcji mleka w Polsce i Europie

Następnie głos zabrał Lech Kołakowski – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, który po przywitaniu zaproszonych gości zwrócił się do przybyłych rolników mówiąc między innymi.

Rolnicy, to dzięki wam odbywa się dzisiejsza piękna polska uroczystość, chcę państwa zapewnić, że Polska jest bezpieczna żywnościowo, jak również bezpieczna jakością żywności. Bardzo ważny segment tej żywności stanowi mleczarstwo, polskie mleko i jej lider Mlekovita. Jesteśmy dumni, że mieszkamy w województwie podlaskim. Ten region jest liderem produkcji mleka nie tylko w Polsce, jest liderem produkcji mleka w Europie. Można mówić wiele, ale nawiązując do wystąpienia Dariusza Sapińskiego wystarczy przypomnieć kilka liczb: dziennie skupowanych jest 8 mln l mleka, 1555 produktów na liście produkowanego asortymentu handlowego, 5 tys. pracowników, 15 tys. rolników, dostawców. Chcę podziękować panu prezesowi, radzie nadzorczej za bardzo dobre decyzje zarówno ekonomiczne, jak i gospodarcze, które budują potężną firmę znajdującą się w polskich rękach, dzisiaj Mlekovita jest chlubą polskiego rolnictwa. W imieniu ministerstwa rolnictwa pragnę wręczyć skromny dyplom z okazji jubileuszu 30-lecia marki Mlekovita z wyrazami uznania za dotychczasową działalność, niech Mlekovita pozostanie w polskim ręku, w polskiej ziemi. Serdecznie gratuluję.

  • Jacek Bogucki – senator Rzeczypospolitej Polskiej
  • Jarosław Zieliński – poseł na Sejm RP
Bohdan Józef Paszkowski – wojewoda podlaski
  • Bohdan Józef Paszkowski – wojewoda podlaski

Marka Mlekovita to jedna z najcenniejszych polskich marek

Głos zabrał także Jacek Bogucki – senator Rzeczypospolitej Polskiej, który powiedział m.in.:

Cieszę się jako mieszkaniec tej ziemi, ale także jako wieloletni dostawca mleka do Mlekovity. Najpierw mleko dostarczał mój ojciec, potem ja. Z dzieciństwa pamiętam czasy, kiedy mleczarnia odbierała tylko śmietanę, a chude mleko zwracała rolnikom, którzy skarmiali je zwierzętami. To pokazuje, jak na przestrzeni lat zmieniła się technologia produkcji i przetwórstwa, ale też jak zmienił się handel, zapotrzebowanie konsumentów. Prezes Sapiński powiedział, że bez mleka można żyć, ale co to za życie, ja nieco bym zmodyfikował to zdanie mówiąc, że bez mleka z Mlekovity można żyć, ale co to za życie. Marka Mlekovita to jedna z najcenniejszych polskich marek, jest ona najwyżej oceniana przez specjalistów z zakresu oceny wartości ekonomicznej poszczególnych marek.

Natomiast poseł Jarosława Zieliński powiedział m.in.:

Panie prezesie, chciałbym panu jak najserdeczniej pogratulować tych wszystkich sukcesów, doskonałej kondycji Mlekovity i perspektyw, jakie się otwierają. Chciałbym złożyć powszechnie podzielane słowa wielkiego uznania. Jest to sukces niebywały, można powiedzieć – niepowtarzalny, żeby w ciągu nie tak długiego czasu, bo w historii gospodarki 30 lat to nie jest długi okres, a dzieło wielkie, ogromne, perspektywiczne i to jest tak naprawdę koncepcyjny sukces jednego człowieka – Dariusza Sapińskiego, oczywiście przy wsparciu i współpracy wielu ludzi. Uczestnicząc w corocznych spotkaniach nie raz pytałem prezesa Dariusza Sapińskiego, czy ma doradców, odpowiedź zawsze była taka sama, że on sam wymyślił, rozwija, prowadzi, potrafi zorganizować ludzi i z nimi kooperować, ale to wszystko to są jego koncepcje. Panie prezesie, naprawdę jest to pana osobisty wielki sukces. Powinniśmy być i jesteśmy dumni z tego, że Mlekovita jest polskim przedsiębiorstwem, które wyrosło z tej ziemi, a jej sukces na rynkach światowych jest sukcesem Polski.

Nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami Złotego Dariusa

  • Nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami Złotego Dariusa

Bohdan Józef Paszkowski – wojewoda podlaski, zwracając się do zebranych powiedział krótko i dobitnie:

Trudno myśleć o Wysokiem Mazowieckiem nie myśląc o Mlekovicie, a jednocześnie odwrotnie, myśląc o Mlekovicie nie myśleć o tym pięknym mieście, które obchodzi jubileusz 530-lecia. Wiele słów pochwał w stronę Mlekovity padło dziś z tej sceny, chciałbym się przyłączyć do tych gratulacji.      

Uhonorowanie dostawców i osób, które miały  szczególny wkład w rozwój mleczarstwa

Piknik był doskonałą okazją do uhonorowania tych, którzy wnieśli szczególny wkład w rozwój mleczarstwa. Na scenę zaproszono Zbigniewa Kruszewskiego, Krzysztofa Kruszewskiego, Roberta Dzwonkowskiego, Tadeusza Kraszewskiego, Krzysztofa Moczulskiego, Marka Dzwonkowskiego, Piotra Kowalczuka, Bogusława Ciupińskiego – osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się i zasłużyły w rozwoju produkcji mleka. Kolejną grupą były osoby, które zasłużyły się w rozwoju produkcji mleka i jednocześnie są członkami rady nadzorczej: Janusz Wnorowski – przewodniczący rady nadzorczej, Tomasz Kraszewski, Marek Lubowicki, Janusz Łuniewski, Krzysztof Nienałtowski, Wiesław Wojno. Z rąk Dariusza Sapińskiego otrzymali oni pamiątkowe statuetki Złotego Dariusa.

  • Najlepsi hodowcy z gmin: Kosów Lacki, Jabłonna Lacka, Sokołów Podlaski, Bielany, Sterdyń i Repki

Następnie na scenie pojawiły się osoby, które decyzją prezesa zarządu Grupy Mlekovita zostały odznaczone pamiątkowym certyfikowanym Złotym Logo Mlekovity: Marek Piekutowski – członek Rady Nadzorczej SM Mlekovita, Lech Kołakowski – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Jacek Bogucki – senator Rzeczypospolitej Polskiej, Bohdan Józef Paszkowski – wojewoda podlaski, profesor Henryk Wnorowski – członek Rady Polityki Pieniężnej, Bogdan Zieliński – starosta powiatu wysokomazowieckiego, Jarosław Siekierko – burmistrz miasta Wysokie Mazowieckie.

Pierwsi na scenie odbierający wyróżnienia byli hodowcy z gmin: Kosów Lacki, Jabłonna Lacka, Sokołów Podlaski, Bielany, Sterdyń i Repki – Łukasz Nasiłowski, Dariusz Mateusiak, Sławomir Nowakowski, Marcin Trebnio, Leszek Nasiłowski, Wojciech Wojewódzki, Marcin Joński, Piotr Jurczak, Katarzyna Zakrzewska, Krzysztof Makowiecki, Andrzej Wyszomirski, Rafał Kupa. Kolejna grupa nagrodzonych zasłużonych hodowców pochodziła z gmin: Wysokie Mazowieckie, Szepietowo, Perlejewo i Kobylin-Borzymy – Agata Chojnowska, Leszek Brzozowski, Krzysztof Gierałtowski, Waldemar Wyszyński, Mirosław Wyszyński, Daniel Samulski, Grzegorz Gąsowski, Sylwester Porowski, Andrzej Wojno, Zbigniew Zalewski, Maciej Gołębiewski, Andrzej Krzyżanowski, Krzysztof Wojtkowski, Andrzej Kropiewnicki, Krzysztof Kurzyna.

Następna grupa wybitnych dostawców pochodziła z gmin: Biała Podlaska, Nowe Piekuty i Kulesze Kościelne, a w niej znaleźli się: Janusz Ksielewski, Tomasz Radziszewski, Kazimierz Roszkowski, Stanisław Rząca, Sławomir Cichoński, Dorota Zalewska, Kazimierz Markowski, Karol Markowski, Ryszard Szepietowski, Wojciech Choiński, Adam Przeździecki, Dariusz Grochowski, Józef Choiński, Grzegorz Grodzki. Kolejną grupę stanowili hodowcy z gmin: Czyżew, Drohiczyn i Bielsk Podlaski – Tadeusz Dmochowski, Bogusław Dąbrowski, Dariusz Góralczyk, Marek Jankowski, Janusz Tymiński, Ryszard Szymborski, Krzysztof Kaczyński, Przemysław Dmochowski, Leszek Kamiński, Andrzej Ryciuk, Tomasz Kłosowski, Krzysztof Wasilewski, Romuald Rzepniewski. Następnie na scenie pojawili się dostawcy reprezentujący gminy: Ciechanowiec, Boguty-Pianki, Brańsk oraz Czerwin – Katarzyna Radziszewska-Twarowska, Tadeusz Koc, Stanisław Radziszewski, Jan Wojtkowski, Arkadiusz Koc, Mariusz Moczulski, Piotr Dąbrowski, Adam Uszyński, Andrzej Bogucki, Dariusz Zawistowski, Krzysztof Kosiński, Mirosław Gawrysiak, Grzegorz Śniadała, Roman Podbielski.

Kolejni wyróżnieni hodowcy pochodzili z gmin Klukowo i Poświętne: Sławomir Borek, Leszek Zalewski, Tomasz Tomaszewski, Michał Tymiński, Paweł Kryński, Mariusz Wyszyński, Grzegorz Puchalski, Maciej Żochowski, Stanisław Żochowski, Mirosław Dzierżek, Zenon Piekutowski, Karol Łapiński.

Najlepsi dostawcy z gmin Sokoły, Stary Lubotyń i Rudka to Michał Bruszewski, Piotr Roszkowski, Andrzej Kurzyna, Andrzej Jamiołkowski, Dariusz Pęza, Andrzej Kłosowski, Wojciech Pęza, Piotr Jamiołkowski, Janusz Podbielski, Roman Kaczmarczyk, Marcin Kacprzyk, Halina Gocłowska, Szczepan Niemyjski. Ostatnia grupa zasłużonych hodowców pochodziła z gmin: Zambrów, Zaręby Kościelne, Szulborze, Andrzejewo, Nur i Grodzisk. Byli to: Paweł Jastrzębski, Piotr Suski, Wojciech Kempisty, Piotr Zawistowski, Rafał Świerżyński, Sławomir Konarzewski, Bogdan Gradowski, Dariusz Leszczyński, Sławomir Godlewski, Dariusz Brzeziński, Zbigniew Grodzki, Bogdan Moczulski, Jan Piotrowski.

Na scenę zaproszono także reprezentację firm zajmujących się sprzedażą produktów mleczarskich w Polsce: Janusza Kuleszę – prezesa zarządu PSS Społem Białystok, Andrzeja Ramotowskiego – prezesa zarządu Spółdzielni Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego, Tadeusza Jakubowskiego i Marka Szymańskiego – właścicieli firmy TMT Sp. z o.o., Janusza Zakrzewskiego – właściciela Zakładów Mięsnych „Zakrzewscy” oraz Wojciecha Brzozowskiego – właściciela sieci lokalnych sklepów.

Pamiątkowa statuetka dla Krzysztofa Wróblewskiego - redaktora naczelnego TPR

Miło nam poinformować, że Krzysztof Wróblewski – redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego” z rąk Dariusza Sapińskiego – prezesa zarządu Grupy Mlekovita otrzymał pamiątkową statuetkę z okazji jubileuszu 30-lecia marki Mlekovita.

Organizatorzy dla uczestników Wypasionego Pikniku przygotowali szereg atrakcji, wśród których znalazły się rodzinne gry i zabawy, Wypasiona zumba oraz koncert zespołu Szpilki. Na najmłodszych czekały konkursy, gry i zabawy, a dla dorosłych m.in. licytacja gadżetów sportowych: piłki z autografem Igi Świątek, koszulki Jakuba Błaszczykowskiego, a także albumu „Malarstwo Juliusza Kossaka”.

Ireneusz Oleszczyński
Zdjęcia: Ireneusz Oleszczyński

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 33/2022 na str. 50. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 15:39