StoryEditorPorady

Wysokiej jakości pasze objętościowe podstawą opłacalnej produkcji mleka

20.05.2021., 12:05h
Arkadiusz Rogala kilka lat temu przejął gospodarstwo mleczne po rodzicach Janinie i Józefie. Od tamtej pory stara się usprawniać pracę przy obsłudze zwierząt, uprawie roślin i przygotowaniu pasz. Hodowca skoncentrował się przy tym na modernizacji parku maszynowego.

Opłaca się modernizować oborę z lat 70?

Krowy w gospodarstwie pana Arkadiusza utrzymywane są w dwuczęściowej oborze uwięziowej z 1975 roku, gdzie ustawione są głowami do ścian, od których oddzielają je wąskie korytarze paszowe. Dój prowadzony jest za pomocą dojarki przewodowej na 5 aparatów. Jałówki utrzymywane są w systemie wolnostanowiskowym w zaadaptowanej stodole, gdzie przebywają na głębokiej ściółce i mają możliwość wyjścia na okólnik. Krowy od wiosny do późnej jesieni są wypasane.

Aby usprawnić prace w oborze zamontowaliśmy zgarniacz obornika. Niestety, jest on tylko w jednej części, z drugiej obornik wywozimy taczką. Ponadto zamontowaliśmy dojarkę w obu częściach i na tym kończą się usprawnienia prac w budynku. Modernizacja czy rozbudowa nie przyniosłaby nam większych efektów, dlatego najlepiej byłoby wybudować coś nowego, ale na razie o tym nie myślę. Postanowiłem bowiem usprawnić prace polowe wymieniając maszyny i kupując ciągniki. Praktycznie cały park maszynowy został już wymieniony. Zaczęło się od zakupu nowego większego ciągnika, do którego stopniowo kompletowaliśmy osprzęt. Ostatnim naszym nabytkiem jest ciągnik Deutz-Fahr o ...
Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. listopad 2024 23:02