Jak dochodzi do powstania zanokcicy?
Zanokcica znana również jako ropowica międzypalcowa powstaje na skutek uszkodzenia skóry w szparze międzypalcowej w wyniku mikrourazów. Powstała rana staje się bramą do wnikania beztlenowych bakterii chorobotwórczych (Bacteroides melanogenicus, Fusobacterium necrophorum), które namnażają się i powodują ropno-martwicowe zapalenie skóry między racicami.
Jakie są objawy zanokcicy?
W szparze racicowej pojawia się bardzo bolesny dla zwierzęcia obrzęk, który powiększa się, pęka, a następnie otwiera ranę. Racica ulega deformacji: jej wierzchołek staje się bardzo przerośnięty i nie stanowi podparcia dla zwierzęcia. Jeżeli choroba jest nieleczona mogą pojawić się objawy ogólne, czyli brak apetytu, gorączka, obrzęk racicy i powstawanie ropni.Chore zwierzęta mocno kuleją, starając się odciążyć chorą kończynę. Niechętnie się poruszają, rzadziej więc podchodzą do stołu paszowego, co oczywiście prowadzi do zmniejszenia pobrania paszy i spadku wydajności.
Przyczyny zanokcicy - brak higieny w oborze i złe żywienie
Główną przyczyną występowania zanokcicy są złe warunki środowiskowe, w których krowy przebywają. Zbyt duża wilgotność ściółki jest przyczyną rozmiękczenia skóry i miejscem wnikania chorobotwórczych bakterii. Zachorowania nasilają się w okresie jesienno-zimowym. Za jedną z przyczyn uważa się również nieprawidłowe żywienie związane z niedoborami mikroelementów i witamin.
- W oborach bezuwięziowych, w których stosowane są regularne kąpiele racic zanokcica praktycznie nie występuje. Trudniej jest w obiektach uwięziowych, gdzie nie ma możliwości wykonywania kąpieli. Tam należy na bieżąco wychwytywać kulawizny
Zanokcica wymaga długiego leczenia
Leczenie zanokcicy jest długotrwałe i polega na terapii ogólnej i miejscowej i zawsze powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza weterynarii. Podczas leczenia ogólnego podaje się antybiotyk, natomiast leczenie miejscowe polega na systematycznej toalecie rany, wycięciu martwych tkanek i stosowaniu okładów ze środków odkażających pod opatrunkiem. Jeśli leczenie zostanie podjęte w odpowiednim momencie, choroba jest całkowicie wyleczalna i nie prowadzi do przedwczesnego brakowania zwierząt. Pamiętajmy, że krowa z zanokcicą powinna być natychmiast odizolowana od stada, ponieważ choroba może w szybkim czasie zaatakować inne zwierzęta.
Profilaktyka zanokcicy u bydła
Co należy robić, by ograniczyć występowanie zanokcicy? Przede wszystkim dbać o czystość i higienę w oborze, regularnie dezynfekować posadzki. Trzeba też zwracać uwagę na pastwiska i okólniki, na których nie powinno być kamieni i innych niebezpiecznych elementów, mogących powodować mechaniczne urazy racic.
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska