StoryEditorZdrowie krów

Zatrzymanie łożyska to wieloczynnikowy problem

02.09.2021., 10:09h
Już po 6 godzinach po porodzie, zalegające błony płodowe zaczynają ulegać procesom gnilnym na skutek gwałtownego wzrostu liczby różnych drobnoustrojów, co może prowadzić do rozwoju infekcji w jamie macicy. Jakie są przyczyny i jak możemy zapobiegać zatrzymaniu łożyska?

Kiedy można mówić o zatrzymaniu łożyska?

Ostatnia faza porodu, czyli odejście błon płodowych powinno nastąpić od 8 do 12 godzin po porodzie. Dopiero po tym czasie, jeżeli łożysko nie zostanie wydalone mówi się o jego zatrzymaniu.


Jakie czynniki sprzyjają zatrzymaniu łożyska?

Przyczyn niewydalenia łożyska po porodzie jest wiele i zwykle są one ze sobą powiązane. Zalicza się do nich m.in. niedojrzałość łożyska i błon płodowych, problemy porodowe (skręt macicy i ciężki poród), nieprawidłowy poziom hormonów estrogenowych w okresie okołoporodowym, niedobór witamin A i E, wapnia oraz innych makro- i mikroelementów, które obniżają odporność zwierzęcia. Do tego dochodzi również nadmierne zagęszczenie krów w oborze, wysoka temperatura otoczenia, jak również za dobra kondycja krów w okresie zasuszenia.


Jak rozpoznać zatrzymanie łożyska u krowy?

U większości krów najbardziej widocznym objawem zatrzymania jest część łożyska wystająca ze szpary sromowej. Zdarzają się jednak przypadki, w których nie widać błon płodowych, gdyż znajdują się one w całości w macicy, a o zatrzymaniu sugerować może jedynie pojawiająca się gorączka i pogorszenie ogólnego stanu zdrowia krowy.

Za normalną temperaturę ciała po porodzie uznaje się 39,5°C, a zatem każdy wzrost temperatury powyżej tej wartości wskazuje na stan chorobowy, o którym należy natychmiast zawiadomić lekarza weterynarii. Podwyższona ciepłota ciała sprawia, że krowy stają się apatyczne i tracą apetyt. Wraz z zatrzymaniem łożyska pojawiają się inne choroby takie jak: zaleganie poporodowe, zapalenie błony śluzowej macicy oraz późniejsze zaburzenia płodności.

Nierzadko zdarza się, że zanieczyszczone błony płodowe prowadzą do powstawania zapalenia gruczołu mlekowego. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zanieczyszczone części łożyska lub też brunatne wypływy z dróg rodnych mają kontakt z wymieniem.

  • Na zatrzymanie łożyska duży wpływ mają warunki porodu. Brak spokoju, zbyt duże zagęszczenie, stres oraz brak higieny okresu wcieleniowego to czynniki, które wymieniane są wśród różnorodnych przyczyn schorzenia

Jak leczyć zatrzymanie łożyska u krowy?

Najpowszechniejszą metodą leczenia zatrzymania łożyska jest ręczne jego odklejanie i podawanie antybiotyków do macicy.

Obecnie wielu specjalistów i lekarzy weterynarii nie zaleca tego sposobu postępowania, gdyż często interwencja lekarska trwa zbyt długo, a to prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej macicy, która wymaga wtedy długiego okresu do całkowitej regeneracji. Zalecają zaś pozostawienie łożyska w drogach rodnych, z usunięciem jedynie wystających fragmentów błon płodowych oraz podawaniu leków obkurczających macicę, co ma pobudzić odejście łożyska, które samoczynnie zostaje wydalone, podczas regeneracji macicy po porodzie.

Kolejną metodą jest domaciczne stosowanie antybiotyków.

Profilaktyka zatrzymania łożyska

Zapobieganie zatrzymaniu łożyska u krów jest trudne z uwagi na wiele czynników, które mogą̨ działać na długo przed porodem i ujawniać się dopiero podczas porodu. Niemniej jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na zapobieganie otłuszczeniu krów w końcu laktacji i okresie zasuszenia. Zaleca się również w okresie 2–3 tygodni przed porodem dodatek około 700 mg witaminy E oraz 50 mg selenu.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 02:55