StoryEditorŻywienie krów

Zbyt suchy TMR jest niebezpieczny dla krów

03.07.2018., 15:07h
W wielu gospodarstwach, a już szczególnie latem, pojawia się problem zbyt suchego TMR-u, czyli zawierającego powyżej 55% suchej masy. Jest on bardziej niebezpieczny dla bydła niż mokra mieszanina.



Sucha mieszanina pozwala krowom na sortowanie

W suchym TMR-ze, bardzo często dochodzi do osypywania się paszy treściwej, co powoduje, że krowy z ogromną precyzją sortują paszę, a wybierając najlepsze kąski, mają później problemy metaboliczne.

Dodaj wodę, wysłodki albo młóto

W takiej sytuacji bardzo prostym i jednocześnie tanim rozwiązaniem jest dodatek wody. Bez żadnych obaw, przy bardzo suchym TMR-ze możemy stosować nawet 4 litry wody na sztukę. Warunkiem bezpiecznego stosowania wody jest to, że mieszanina nie będzie leżała na stole paszowym zbyt długo, np. dwa dni.



  • Wilgotność dawki wpływa na jakość procesów fermentacyjnych w żwaczu oraz intensywność ślinienia się

Suchą masę TMR-u możemy obniżyć również poprzez dodanie do mieszaniny podprasowanych wysłodków czy też młóta. Przy dobrym ułożeniu dawki, możemy dodać nawet 7 kg młóta, oszczędzając przy tym około 0,7 kg soi z dawki pokarmowej, przy czym wydajność na pewno nie spadnie. Nadal mało popularnym i wciąż niedocenianym jeszcze dodatkiem jest melasa, która nie tylko obniża zawartość suchej masy, ale jednocześnie doskonale poprawia smakowitość dawki.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. listopad 2024 03:15