StoryEditorCielęta

Zimny odchów cieląt - czy to się sprawdza?

22.02.2019., 17:02h
Już od 6 lat Ireneusz Goździewski odchowuje cielęta w budkach typu igloo i nie zamieniłby zimnego wychowu na żaden inny. Jak zaobserwował, cielęta z budek nie mają biegunek, są zahartowane, mają lepiej rozwinięte klatki piersiowe, a choroby układu oddechowego występują niezwykle rzadko.

Zimny wychów cieląt przez cały rok

Cielęta trafiają do budek tydzień po porodzie, zimny wychów prowadzimy bez przerwy, czyli nawet zimą. Trzeba tylko pamiętać o częstym i obfitym ścieleniu słomą co daje efekt suchego legowiska. Warto też zadbać, aby budki były bezpośrednio przy ścianie budynku, co ogranicza podmuchy wiatru. Idealnym byłoby zorganizowanie zadaszenia nad budkami, ale to wymaga już poważniejszej inwestycji, a mój przykład pokazuje, że można dać sobie radę bez zadaszenia – oznajmił hodowca.

Im częściej, tym lepsze pH

TMR zadawany z wozu paszowego Sano ustawiony jest na dzienną produkcję 27 l mleka, składa się z kiszonki z kukurydzy, sianokiszonki z traw oraz z lucerny, słomy (1 kg/szt.), buforu, dodatku mineralno-witaminowego, drożdży paszowych oraz niewielkiego dodatku paszy treściwej (śruta z pszenicy oraz z grochu, śruta sojowa i rzepakowa). Pozostałe 75% paszy treściwej, już od 15 lat, wydawane jest z robota Pellon w postaci pełnoporcjowego granulatu. Robot poruszający się po specjalnych szynach, przejeżdża co najmniej 6 razy na dobę, precyzyjnie dawkując paszę każdej krowie według indywidualnej dawki....
Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 19:59