StoryEditorWiadomości rolnicze

Zostaje z krową na zawsze

07.12.2015., 14:12h
  Liczne pytania docierające do naszej redakcji odnośnie wirusa wywołującego zakaźne zapalenie nosa i tchawicy – IBR oraz IPV – otrętu bydła, skłoniły nas do ponownego przybliżenia choroby, która powoduje zapalenie górnych dróg oddechowych, ronienia, zaburzenia płodności buhajów, spadek wydajności i ograniczenie w handlu bydłem i nasieniem. 

Wirus IBR/ IPV wywoływane jest przez herpeswirus bydlęcy typu BHV-1 Charakterystyczny miejscem dla wirusa jest zwój nerwu trójdzielnego, zlokalizowanego w głowie. Jeśli wirus tam się dostanie, to przechodzi w stan latencji i czeka na spadek odporności zwierzęcia (np. poród, przeganianie) i wówczas uwalania się, namnaża i wraz z płynami ustrojowymi (ślina, wyciek z nosa bądź worka spojówkowego) trafia do środowiska. Siewstwo wirusa jest bardzo niebezpieczne, bo z każdym pojawieniem się ataku choroby, wirusa jest coraz więcej.

Szczegóły dotyczących tego tematu znajdziecie Państwo w numerze 50/2015 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata lub zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 20:26