StoryEditorŻywienie krów

Zwiększając pobranie suchej masy o 1 kg, zwiększasz produkcję mleka o 2 kg

09.06.2021., 06:06h
Krowy powinny zjadać tyle pasz objętościowych ile jest to możliwe i tyle pasz treściwych ile jest to konieczne. To zasada, która powinna obowiązywać w każdej oborze, ale jak jest z przestrzeganiem jej w praktyce?

Spadło pobranie TMR-u przez krowy -  co zrobić?

To tylko teoria, której wprowadzenie w hodowlaną praktykę nie jest łatwym zadaniem, szczególnie na 3 tygodnie przed i 3 tygodnie po wycieleniu. Wtedy bowiem następuje ograniczone pobranie paszy prowadzące do powstania ujemnego bilansu energetycznego, a w konsekwencji do problemów metabolicznych. Przyczyn zmniejszonego pobrania paszy jest wiele, jednak częstym błędem żywieniowym jest nadmierne rozdrobnienie TMR-u. Drobno pocięte kiszonki, wymieszane w wozie paszowym z dużymi ilościami pasz treściwych, wysłodkami lub młótem nie są korzystne fizjologicznie dla krowy, ponieważ zwierzę wydziela wówczas zbyt mało śliny. Płyn żwacza nie jest więc dostatecznie buforowany, a zbyt kwaśne środowisko żwacza obniża apetyt.

Przy złej strukturze dawki pokarmowej spada procent tłuszczu w krowim mleku

Szybkim objawem złej struktury dawki jest niski procent tłuszczu w mleku. Niskie pH żwacza powoduje także pojawienie się kulawizn, co wpływa na gorsze pobranie paszy. Jednym z czynników charakteryzujących prawidłowe żywienie jest pobranie suchej masy. Przyjmuje się, że wysokowydajna krowa, w drugim miesiącu laktacji powinna spożywać 20–22 kg suchej masy dziennie. W praktyce, zwiększenie pobrania suchej masy o 1 kg powoduje zwiększenie produkcji mleka o 2 kg.

Jaka krowa nie będzie miała apetytu?

Struktura dawki to tylko jeden z czynników decydujących o apetycie krowy. Bardzo istotnym elementem jest również kondycja zwierzęcia. Apetytu nie będzie miała bowiem krowa zbyt tłusta w okresie zasuszenia. Krowa prawie połowę życia poświęca na pobieranie i przeżuwanie paszy i dlatego hodowca powinien zapewnić optymalne do tego warunki.
Nie możemy uniknąć spadku pobrania paszy przed porodem, ale możemy zadbać, aby był on jak najniższy
  • Nie możemy uniknąć spadku pobrania paszy przed porodem, ale możemy zadbać, aby był on jak najniższy
W oborach uwięziowych należy zadbać o dobre systemy wiązania, długość stanowisk, budowę żłobów i funkcjonowanie poskromów. Dno żłobu powinno znajdować się 10–15 cm powyżej poziomu stanowiska, ponieważ wyższe usytuowanie powoduje mniejszą sekrecję śliny i obniżenie spożycia paszy. W oborach wolnostanowiskowych mniejsze pobranie paszy może mieć związek z ograniczonym dostępem do stołu paszowego(70–75 cm), wadliwie rozmieszczonymi poidłami lub śliską nawierzchnią stanowisk.

Innymi czynnikami, które mogą wpływać na spadek pobrania paszy jest niska jakość kiszonek, kulawizny, dominacja w grupie, zbyt mała ilość zadawanych pasz. Bo pusty stół paszowy to elementarne zaniechanie.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 10:38