StoryEditorPorady

Zwiększenie pogłowia i fotowoltaika sposobem rolnika z mazowieckiego na rosnące koszty produkcji mleka

09.08.2022., 14:08h
Gospodarstwo Ewy i Jacka Dybowskich odwiedziliśmy niespełna dwa lata temu. Gospodarze wspominali wówczas o konieczności budowy nowego jałownika. Niestety, drastyczne ceny materiałów budowlanych odroczyły inwestycję w czasie, niemniej w gospodarstwie zaszło wiele zmian.

Na budowę obory dla młodzieży trzeba jeszcze poczekać

Gdy ceny materiałów budowlanych zaczęły szaleć, to zrezygnowałem z budowy obiektu wolnostanowiskowego na młodzież i krowy zasuszone. Jednak budynek ten musi powstać z uwagi na coraz większą ilość utrzymywanych jałówek. Prawdopodobnie w tym roku zacznę przygotowywanie dokumentacji i bez względu na ceny materiałów rozpocznę inwestycję – mówi Jacek Dybowski, który jeszcze niedawno utrzymywał 20 krów mlecznych, a obecnie stado liczy blisko 30 sztuk i nie jest to jeszcze ostatnie słowo w tej kwestii. Sprzedaż mleka w 2021 roku wyniosła ponad 100 tys. litrów mleka i stale rośnie, a gospodarz w najbliższym czasie planuje osiągnąć pułap 200 tys. litrów rocznie.

Koszty produkcji mleka szybują

Koszty produkcji mleka w ostatnim czasie wzrosły ogromnie. Szczególnie dotkliwe są dla nas duże koszty paliwa, w związku z tym wielu hodowców bydła mlecznego zwiększa pogłowie, by dodatkową produkcją pokryć koszty utrzymania rodziny i prowadzenia gospodarstwa. Moja obora pozwala na utrzymywanie ponad 40 krów dojnych przy zachowaniu dobrostanu zwierząt, tak więc i ja również zwiększam stado. Za ro...

Pozostało 75% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 23:27