Organizowany rokrocznie przez firmę Blattin cykl Ogólnopolskiej Konferencji dla Hodowców Bydła i Producentów Mleka, od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem hodowców z całej Polski. Wysoki poziom merytoryczny, praktyczne pokazy w gospodarstwach i okazja do wymiany doświadczeń – to tylko kilka z wielu atutów dorocznych spotkań, których XXI edycja niedawno właśnie się zakończyła.
Tegoroczny cykl konferencji Blattin cieszył się ogromnym zainteresowaniem hodowców
W tym roku konferencje odbywały się na terenie 5 województw. I jak się okazuje, to dla zainteresowanych nimi za mało W tym roku, w odpowiedzi na gorące prośby hodowców z woj. opolskiego, Blattin zdecydował, iż w iście ekspresowym tempie zorganizuje dodatkowe wydarzenie. A że dla chcącego nic trudnego, takowe odbyło się 6 marca br. w Opolu. I chociaż na organizację szkolenia czasu było niewiele, organizatorzy zadbali, by w niczym nie ustępowało ono skrupulatnie przygotowywanym cyklicznym szkoleniom.
Jedynie samojezdny, 4-ślimakowy wóz paszowy Blattin King Lion zamiast w pracy w gospodarstwie, prezentowany był na placu, w miejscu odbywającego się spotkania.
Jakie tematy przygotowano dla licznie przybyłych hodowców?
Zbigniew Pustuła – doradca żywieniowy Blattin Polska omówił zasady sporządzania i znaczenie dobrego TMR-u w żywieniu krów, o czym szeroko pisaliśmy w ostatnich numerach naszego tygodnika. A że nowy sezon wegetacyjny praktycznie już się rozpoczął, Dariusz Kowalik – kierownik działu chemii, folii i nasion Blattin, przedstawiał aktualną ofertę nasion kukurydzy i traw oraz omówił najpopularniejsze odmiany i nowości. Ofertę siewną przedstawili również przedstawiciele firmy Limagrain.
Z kolei lekarz weterynarii Rafał Łacinik, specjalizujący się w chorobach przeżuwaczy i rozrodzie zwierząt, wyjaśniał złożone zagadnienia związane z prawidłowym zarządzaniem rozrodem w stadzie bydła mlecznego. Z powodu zaburzeń w rozrodzie, ze stada brakowanych jest od 20 do nawet 40% krów. Ciche ruje, stany zapalne błony śluzowej, zatrzymanie łożyska, nieczynność i torbiele jajników, opóźniona owulacja czy powtarzanie rui, to najbardziej dokuczliwe zaburzenia, które wpływają na obniżenie parametrów rozrodu stada i rentowności produkcji mleka.
Do tego, jakże ważnego i bardzo rozległego tematu powrócimy w jednym z kolejnych numerów TPR, dziś jednak przedstawimy zaprezentowaną przez dr Łacinika, niezwykle pomocną tabelę obrazującą zakres wartości dla poszczególnych wskaźników rozrodu dla krów. Warto przyjrzeć się podanym wartościom i ocenić stan rozrodu we własnym stadzie.
Beata Dąbrowska