Krowy zasuszone nie regulują dobrze pobrania suchej masy w oparciu o swój bilans energetyczny, co sprawia, że istnieje u nich ryzyko pobrania zbyt dużej (w stosunku do zapotrzebowania) ilości energiiBeata Dąbrowska
Nie zmieniać dawki przed wycieleniem - taką zasadę żywienia krów w okresie przejściowym zaleca prof. Alex Bach – uznany hiszpański naukowiec i specjalista w dziedzinie żywienia przeżuwaczy. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego wzrostu płodu krowa zasuszona potrzebuje około 15 Mcal na dzień, co oznacza, że wymagane pobranie suchej masy powinno być na poziomie około 13 kg.
- Dlaczego krowy przed wycieleniem powinny dostawać nisko- a nie wysokoenergetyczną dawkę pokarmową?
- Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne krowy zasuszonej?
- Dlaczego zmieny dawki żywieniowej są niekorzystne dla krowy w okresie przejściowym?
- Jak uniknąć hipokalcemii u krów po wycieleniu?
Krowa przed wycieleniem pobiera nawet 18 kg suchej masy
Krowy zasuszone nie regulują dobrze pobrania suchej masy w oparciu o swój bilans energetyczny, a zatem istnieje u nich ryzyko pobrania zbyt dużej ilości energii. Potwierdziły to ostatnie badania przeprowadzone przez prof. Bacha, które dowiodły, że przed wycieleniem krowy jedzą bardzo dużo, nawet 18 kg suchej masy.
Nadwyżki pobranej energii sprawiają, że krowa (która już przecież nie produkuje mleka) odkłada tkankę tłuszczową, a to oznacza kłopoty po wycieleniu.