www wwwNaukowcy zalecają więc, aby wybrać złoty środek i nie obniżać zbytnio zawartości suchej masy TMR-u. Beata Dąbrowska
StoryEditorŻywienie krów mlecznych

Dodatek wody do TMR: jakie wady i zalety? [EKSPERYMENT]

12.12.2024., 14:00h

Im mniej krowy selekcjonują paszę, tym lepiej i bardziej równomiernie pobierają wszystkie składniki pokarmowe z dawki. Dodatek wody do mieszaniny TMR utrudnia sortowanie paszy, a więc jak najbardziej spełnia swoją rolę, ale ma też pewne ograniczenia.

Jak dodatek wody do TMR-u zmienia pobranie paszy i jej strawność?

W jednym z niemieckich gospodarstw mlecznych, w którym utrzymywane jest bydło o średniej wydajności około 12 tysięcy kg mleka (o zawartości 4% tłuszczu i 3,6% białka) zwierzętom podawano TMR w dwóch grupach doświadczalnych, z których każda liczyła 160 krów. Różnica w żywieniu polegała na różnym udziale suchej masy: 34% w grupie doświadczalnej i 40% w grupie kontrolnej.

image
bez podpisu
FOTO: Beata Dąbrowska

Krowy, które otrzymały paszę z dodatkiem wody, w czasie trwającego 70 dni doświadczenia, zjadały o 1 kg suchej masy więcej w ciągu dnia, jednak przeżuwały 30 minut krócej w porównaniu z drugą grupą. W grupie eksperymentalnej wyższa była zawartość błonnika w odchodach w porównaniu z grupą kontrolną.

Naukowcy zalecają więc, aby wybrać złoty środek i nie obniżać zbytnio zawartości suchej masy TMR-u. Dodatek wody w dawce obniża strawność włókna oraz przyspiesza pasaż treści pokarmowej, z drugiej jednak strony, utrudnia sortowanie paszy, co może pozytywnie wpłynąć na zdrowie zwierząt. Ale wcale to nie oznacza automatycznego zwiększenia wydajności i wzrostu ilości składników pokarmowych w mleku.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 14:59