Zepsuta kiszonka z niebieską pleśnią jest bardzo szkodliwa dla zwierząt, dlatego przy wybieraniu paszy, należy odrzucić cały zmieniony materiał oraz co najmniej 10 cm sąsiadującej z nim kiszonkiBeata Dąbrowska
StoryEditorŻywienie krów mlecznych

Jak powinna wyglądać dobrej jakości kiszonka z kukurydzy?

30.11.2023., 15:00h
Kiszonka z kukurydzy powinna mieć jednolity kolor. Przy prawidłowej zawartości suchej masy podczas zbioru, na całej swej powierzchni powinna mieć żółtozielone zabarwienie. Jeżeli jednak w przekroju silosu czy pryzmy zauważymy zmiany koloru, to oznacza, że podczas procesu zakiszania popełniliśmy jakiś błąd.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak poznać czy kiszonka z kukurydzy jest dobrej jakości?
  • Jakie korzyści daje stosowanie preparatów do zakisznia?
  • Jaki rodzaj pleśni w kiszonce jest najbardziej niebezpieczny dla krów?

Co pomoże ograniczyć procesy wtórnej fermentacji po odkryciu pryzmy z kiszonką?

Jeżeli zakiszamy dobry materiał wyjściowy, bardzo dobrze go ubijemy i szybko okryjemy pryzmę, a pomimo to nadal mamy straty paszy spowodowane występowaniem pleśni, to oznacza, że problem leży gdzie indziej. Być może w procesie wybierania. Po odkryciu pryzmy, wnikające powietrze zapoczątkowuje proces wtórnej fermentacji. W warunkach tlenowych rozwijają się grzyby i drożdże, które niszczą kwasy konserwujące kiszonkę, a pH rośnie, nawet do wartości 7. Całkowite wyeliminowanie wtórnej fermentacji kiszonki w czasie wybierania jest praktycznie niemożliwe, ale zjawisko to można ograniczyć na przykład, poprzez stosowanie dodatków do zakiszania, które zmniejszają straty w czasie przechowywania kiszonki i po otwarciu pryzmy. Być może właśnie to będzie antidotum na powtarzające się problemy.

image

Zepsuta kiszo...

Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. listopad 2024 00:33