Jedyny taki kukurydziany jubileusz dla hodowców bydła mlecznego
Pomimo upływu lat, doroczny „Dzień Kukurydzy” w Rząśnie nieprzerwanie cieszy się dużym powodzeniem. Z pewnością wpływ na to ma fakt, że firma RAGT sprzedaje swoje odmiany kukurydzy bezpośrednio przez łowicką spółdzielnię i sprzedaż materiału siewnego z roku na rok rośnie, a to tylko potwierdza, że oferowane odmiany bardzo dobrze się sprawdzają.
Wybór miejsca kukurydzianych spotkań, wskazanych przed laty przez łowicki Dział Skupu nie był przypadkowy, bowiem śp. ojciec pana Piotra – Stanisław Politowicz był wówczas jednym z intensywnie rozwijających produkcję mleka hodowców. I to hodowców, którzy nie obawiali się wprowadzać do swoich obór nowości niemal w każdej dziedzinie hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka.
Które odmiany kukurydzy na kiszonkę najczęściej wybierają dostawcy OSM Łowicz?
– Mieliśmy wówczas zarejestrowane w Polsce zaledwie 3 odmiany kukurydzy – wspomina Stanisław Wójtowicz, menedżer produktu w firmie RAGT. – Dopiero po wejściu Polski do UE mogliśmy rozszerzyć naszą ofertę, która liczy obecnie 62 odmiany kukurydzy. Pierwszymi odmianami, które trafiły do dostawców mleka w Łowiczu były: Aura; Boss i Heross. Po kilku latach dołączyły Marquis i Graf. Jednak najbardziej znana i ceniona była odmiana Loxxam, której nie ma na rynku już od ponad dekady, ale rolnicy cały czas o nią pytają.
– Próbowaliśmy wprowadzić kilka odmian, o lepszych wartościach pokarmowych, jednak żadna z nich nie przyjęła się tak dobrze jak Loxxam. Dziś taką odmianę już mamy i jest nią niewątpliwie RGT Lanxx o FAO 250, zarejestrowana w tym roku w COBORU. I sądzę, że łowiccy dostawcy będą usatysfakcjonowani, bowiem RGT Lanxx z pewnością jest godnym następcą Loxxam. Wszyscy, którzy zdecydują się uczestniczyć w jubileuszowym spotkaniu będą mogli odmianę tę, wraz z 17 innymi, zobaczyć na poletku demonstracyjnym. Jestem przekonany, że pod względem plonu suchej masy, wartości pokarmowej oraz przystosowania do słabszych gleb i warunków klimatycznych RGT Lanxx sprawdzi się doskonale – podkreślił Stanisław Wójtowicz.
Jakie odmiany kukurydzy oraz innych roślin na pasze ma w swoim portfolio firma RAGT?
Warto zauważyć, że obecnie firma RAGT Semences Polska oferuje bardzo szerokie portfolio odmian kukurydzy. Ale również pszenicy, rzepaku, jęczmienia, sorgo, słonecznika, lucerny czy mieszanki poplonowe, które również będzie można obejrzeć na tegorocznym spotkaniu.
Wszystkie gatunki roślin z Firmy RAGT są w Polsce testowane nie tylko pod względem plonu i jakości, ale również zdrowotności i odporności na trudne warunki. Nie inaczej jest również z odmianami kukurydzy.
– Bo wiele w hodowli odmian, jak również bydła mlecznego się zmieniło. Przez 25 lat bardzo mocno zmienił się też klimat, a wraz z nim nastąpiło przesunięcie FAO. Dziś, odmiana na kiszonkę o FAO 280–300 w rejonie Łowicza nie jest żadnym problemem i doskonale dojrzewa. O ile wcześniej dominowały odmiany typu flint, hodowla poszła jednak w kierunku odmian typu dent bądź flint-dent, które dają większy plon. Zmieniają się wymogi, dlatego przede wszystkim z uwagi na stale rosnące koszty, producenci mleka skupiają się na uzyskiwaniu coraz większej ilości paszy z każdego hektara ziemi.
Jakich odmian kukurydzy będą w przyszłości potrzebować hodowcy bydła mlecznego?
Zmiany klimatu to coraz większe problemy z suszą, ale też ze szkodnikami i chorobami grzybowymi, które w związku z tym będą się nasilały. Dlatego też do rolników muszą trafiać coraz nowsze, coraz odporniejsze odmiany.
W tym roku w gospodarstwie państwa Politowiczów kukurydza rośnie na 12 hektarach (większość przeznaczona na kiszonkę). Od ćwierć wieku są to głównie odmiany RAGT. Skąd to przywiązanie?
– To nie przywiązanie – z uśmiechem stwierdził pan Piotr – tylko ich niezawodność. Oferowane odmiany po prostu bardzo dobrze sprawdzają się w naszym klimacie i jak obserwuję, bardzo duża grupa rolników z naszego regionu stawia właśnie na RAGT-owskie odmiany. Są powtarzalne, stabilne w plonowaniu i nie reagują tak mocno na zmieniające się warunki pogodowe. Owszem, w zależności od aury w danym roku, jedna odmiana wychodzi lepiej, druga nieco gorzej, niemniej – w mojej opinii – do uprawy warto wybierać jak najstabilniejsze w plonowaniu.
Wszyscy, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę na temat uprawy kukurydzy, poznać doświadczenia i opinie gościnnych gospodarzy związane z wykorzystywaniem odmian RAGT, wymienić swoje doświadczenia, zapoznać się z odmianami, których na poletku demonstracyjnym będzie w tym roku 18, gorąco zapraszamy 15 września br. do Rząśna.
A że nie samą kukurydzą i krowami żyje rolnik, a jubileusz zawsze zobowiązuje, nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że z tej właśnie okazji firma RAGT szykuje dla uczestników spotkania szereg niezwykłych niespodzianek. Jakich? O tym poinformuje już w oficjalnym zaproszeniu, które ukaże się na łamach naszego tygodnika.
Beata Dąbrowska